V létě jsme ohroženi zvýšeným rizikem dehydratace. Na pozoru se musí mít hlavně malé děti a senioři, kteří na ni reagují obzvlášť citlivě. Jak poznat, že vaše tělo volá po vodě? Neprozradí to jen pocit žízně, ale i celá řada dalších „příznaků“, které mohou vyústit až v nemalé zdravotní potíže.
Bolest hlavy
Nadměrná únava a nepříjemná bolest hlavy dnes trápí nejednoho z nás. Na vině může být málo spánku, velké množství stresu, hektický způsob života, ale i obyčejná dehydratace. Nedostatek vody totiž snižuje hladinu hormonu serotoninu, který bývá hlavním spouštěčem tupé bolesti a migrény.Než tedy sáhnete po tlumícím léku, naordinujte si nejdřív sklenici nebo dvě obyčejné čisté vody.
Špatné trávení
Voda hraje důležitou roli i při správném trávení. Bez ní si žaludek těžko poradí se žaludečními kyselinami, trpět proto můžete pálením žáhy nebo nevolností. Voda funguje také jako spolehlivý transportér, který rozvádí živiny získané z potravy po našem těle. Navíc se stará o vyplavení škodlivých látek ven, pomáhat tak čistit organismus od toxinů.
Slabá imunita
Jste co chvíli nemocní a skolí vás každý bacil? I za tuto náchylnost k chorobám a dlouhou dobu léčby může nedostatečně zavodněný organismus. Dehydratace totiž oslabuje imunitu, takže daleko snadněji podlehnete nejrůznějším virům a infekcím, rozvinout se u vás mohou i civilizační choroby od vysokého krevního tlaku přes alergie až po únavový syndrom. Vlhké a hydratované sliznice fungují jako prevence před chřipkami a nachlazením, protože účinně zachytávají nečistoty a bakterie, které tak nemohou proudit do plic a odtud pak do celého organismu.
Nemožnost zhubnout
Voda je ideálním pomocníkem pro získání a udržení štíhlé linie. Podporuje hubnutí, urychluje metabolismus, snižuje pocit hladu a ještě tlumí chuť na sladké. Ne náhodou se říká, že hlad je převlečená žízeň. Nepřijímáte-li dost tekutin, pak se v těle zvyšuje ukládání tuků a vám se tak nedaří zhubnout, ať děláte, co děláte. Nalijte si proto sklenici obyčejné čisté vody, bez obav si můžete natočit i tu z vodovodu. Chcete-li si být jistí její kvalitou, pořiďte si vodní filtr, který zachytí škodlivé látky a zlepší chuť této životadárné tekutiny. Filtr na pitnou vodu můžete umístit na kohoutek nebo pod dřez, dobrou službu vám prokážou také nádobové filtry, které jsou přenosné a cenově dostupné. Díky nim si můžete čistou vodu dopřát kdekoli. Tak na zdraví!