Kape vám kohoutek? Zdánlivě triviální věc může vyústit ve velkou kutilskou maturitu. Pokud jste kohoutek nikdy neopravovala, bude se vám hodit podrobný návod. Připravili ho pro vás instalatéři a vodaři z řemeslnického cechu EKOMPLEX.
Oprava kapajícího kohoutku není náročná, ale bez předchozích zkušeností ji pravděpodobně nezvládnete. Instalatéři Karlovy Vary potvrzují, že nejde o komplikovanou činnost, ale ne každý ví, „jak na to“.
Starší armatury se šroubovacími kohoutky jsou nedílnou součástí domácností i v dnešní době. Kapající kohoutek patří k nejčastějším závadám a nutno podotknout, že i k nejotravnějším. Nečekejte, až vám z neustálého kapání začne „kapat na maják“ a pusťte se do výměny gumového těsnění.
Instalatéři a vodaři Karlovy Vary upozorňují, že opravě předchází pořízení kompletní sady těsnění. Předejdete tak nepříjemnému zjištění, že nemáte těsnění s potřebným rozměrem.
Prvním krokem je zastavení hlavního přívodu vody, případně přerušení toku pomocí hlavního ventilu. Následně otevřete kohoutek a odpusťte zbývající vodu. Poté sundejte ozdobnou hlavici, která kryje kohoutek.
Vytočte kohoutek proti směru hodinových ručiček (použijte sika kleště nebo francouzský klíč) a kombinovanými kleštěmi vytočte matičku, čímž uvolníte těsnění a vyjmete ho ven. Pokud je z druhé strany v dobrém stavu (není otlačené), můžete ho otočit a opětovně použít. Jistější je pořízení nového těsnění. Po výměně těsnění zašroubujte matičku a mírně ji dotáhněte.
Než se pustíte do našroubování kohoutku, vytočte ho do otevřené polohy, abyste ho mohla znovu nasadit. Následně kohoutek mírně dotáhněte sikovkami a nasaďte ozdobnou hlavici. Instalatér Karlovy vary upozorňuje, že by se nové těsnění mělo dotáhnout lehce, aby se rychle neomačkalo.
Jste téměř v cíli. Pusťte vodu a pozorujte, jestli v okolí kohoutku neprosakuje. Pokud ano, kohoutek dotáhněte. Nyní by kohoutek neměl kapat. V opačném případě budete muset vyměnit také těsnění okolo kohoutku. Tato závada naštěstí není příliš běžná.