Chrápání je problém, který ovlivňuje život nejednoho z nás. Problém se dotýká nejen zdraví, ale pokud spíme ve sdílené ložnici, tak i partnerských vztahů. Každý člověk totiž potřebuje ke správnému fungování minimálně osmihodinový nepřerušovaný zdravý spánek, ale právě ten je chrápáním často narušován. Odborníci se shodují na tom, že chrápe minimálně 40 % dospělé populace.
Příčiny chrápání
I když v drtivé většině chrápání postihuje muže, ženám se také nevyhýbá. Jak vlastně chrápání vzniká? A proč se tak děje? Z lékařského hlediska je chrápání zvukový vjem, který je způsobem uvolněním svalů měkkého patra, jazyka a hrdla. Ty zablokují dýchací cesty ve spánku a vyústí to v nekvalitní spánek a vibrování, což způsobí hlasité chrápání.
Příčin chrápání přitom může být mnoho. Krátkodobé chrápání může být způsobeno nachlazením, které vytvoří překážku v dýchacích cestách. Dlouhodobý problém s chrápáním však může pramenit z jiných důvodů. Častým viníkem je alkohol, jehož vyšší konzumace zapříčiňuje uvolnění krčního svalstva. Rizikovým faktorem je i kouření. Tabák je zodpovědný za zduření sliznice, za různé zánětlivé procesy v hrdle či zahleňování. To vše je příčinou zúžení horních cest dýchacích. Svoje může udělat i nadváha či fyziologické změny (zakřivení nosní přepážky, nateklé mandle nebo polypy). V neposlední řadě je chrápání způsobeno přirozeným procesem stárnutí, kdy se svaly na krku samovolně uvolňují. Také existuje souvislost s vaší ložnicí. Pokud usínáte v místnosti se suchým vzduchem, chrápání na sebe nenechá dlouho čekat.
Jak si pomoci?
Boj proti chrápání není nijak snadný, můžete ho však vyhrát. Pomoci může několik věcí. V první řadě je důležité změnit svůj životní styl. Přestaňte kouřit a výrazně omezte alkohol. Před spaním nepijte alkohol vůbec. Prospěje vám i zahrnout do jídelníčku mnohem více ovoce a zeleniny. Neuškodí ani pohyb, díky kterému se budete cítit lépe. Zejména to platí, pokud máte nadváhu.
Dále se zaměřte na vaši ložnici a vaše spací návyky. Jestliže jste navyklí spát na zádech, snažte se naučit usínat na boku. Tím minimalizujete chrápání. Důležitá je postel – pokud usínáte na staré a polorozpadlém kusu nábytku, není divu, že v noci chrápete. Investujte proto do postele – je jedno, zda to bude postel z masivu či čalouněná postel, důležitá je kvalita. K ní zvolte i odpovídající matraci, aby horní část těla byla srovnaná, a matrace poskytovala dostatečnou oporu vaší páteři. Pomoci mohou i ortopedické polštáře.
Klíčové je i prostředí, v kterém usínáte. Ložnice by měla být vzdušná, prostorná a zejména čistá. Tím výrazně snížíte riziko, že vás během noci bude něco dráždit.
Podpořit svoje dýchací cesty můžete také vonnými svíčkami, inhalováním slané vody či odvarem z bylinek. Pomůže i horká sprcha před spaním či sauna. Pokud chrápání neustává a stává se vážným problémem, pak výrazně doporučujeme návštěvu lékaře. Existují různé léky či nosní spreje na potlačení otoku sliznice a posílení dýchací trubice. Chrápání by také mohlo být signalizátorem nebezpečné spánkové apnoe. Toto onemocnění přerušuje na krátkou dobu dýchání, dochází tak k zástavám dechu a v závislosti na ní se mohou vyvinout jiné nemoci např. kardiovaskulární nebo metabolické.
Neberte tedy „spánkové návyky“ na lehkou váhu, spánek a dostatečný odpočinek je totiž jedním z významných faktorů, který se podílí na vašem zdravotním stavu a tělesném i duševním.