Chcete co nejrychleji shodit před jarem přebytečná kila a začít žít zdravěji? Pořiďte si silniční kolo a začněte na něm jezdit do práce, do města nebo odpoledne jen tak na projížďku. Kolo vybírejte pečlivě a podívejte se, na co hlavně si při výběru dát pozor.
1) V první řadě se rozmyslete, k čemu kolo potřebujete, kde na něm budete jezdit a jak často jej budete používat. Podle odpovědí na tyto otázky vyberete přesně takové kolo, které bude pro vás ideální. Stanovte si také cenu a kategorii silničního kola.
2) Silniční kola se hodí pro rychlou jízdu a nejlépe je užijete na kvalitním, převážně rovném, povrchu. Velkou výhodou je konstrukce, která zaručuje aerodynamiku, minimální hmotnost kola a také rychlost. Toto kolo je ideální pro sportovní výkony.
3) Pokud máte rádi sport a chcete se v cyklistice zlepšovat, tak je silniční kolo ideální volbou. Nemusíte jezdit závodně, přesto si jízdu na silničním kole užijete. Dopřejte si pravidelný sport a již brzy uvidíte vítané změny na vaší postavě.
4) Silniční kola jsou vhodná na silnice nebo na závodní okruhy. Nehodí se do terénu. Pokud chcete jezdit v přírodě, v lese nebo v náročnějším prostředí, tak volte horské kolo. Na horském kole se dostanete téměř všude, nevýhodou však může být vyšší váha kola a nižší rychlost.
5) O silniční cyklistice se říká, že je královskou disciplínou. Možná vás také napadne závod Tour de France, který je zaměřen právě na tento typ kol. Specifický je také posed na silničním kole, který může působit shrbeně, ale jedná se o účinné snižování odporu vzduchu a tím pádem o snazšího dosáhnutí rychlosti.
6) Jízdu na silničním kole byste měli trénovat. Ideální je pravidelná každodenní jízda na kole. Před jízdou se nezapomeňte rozcvičit a po jízdě se protáhněte. Jen tak zamezíte jednostrannému zatěžování svalů. Ideální je zařadit také cviky na zpevnění středu těla a posílení zad.
7) Silniční kola mají úzké pláště, které mohou mít už od 23 mm, kdy ráfek má velikost 28. Při kupování kola i pláště vždy dbejte na kvalitu a v ideálním případě si kolo vyzkoušejte a projeďte se na něm. Nebojte se do kola investovat. Tato investice se vám vrátí v lepším zdravotním stavu a také v navození psychické pohody.
8) Pokud máte problémy s klouby, jste po úraze nebo na kole teprve začínáte, tak můžete zvolit elektrokolo. Toto kolo vám pomůže vyjet velké kopce, můžete si na chvilku odpočinout a nechat se vést. Na jízdu na kole si velmi rychle zvyknete. Následně si můžete pořídit horské, terénní nebo i silniční kolo.
9) Někomu může silniční kolo připadat vratké, ale na styl této jízdy si velmi rychle zvyknete. Nízká váha kola je důležitá pro vyšší rychlost a často bývá toto kolo bez odrazek a dalších doplňků. Pokud budete na kole jezdit na běžných silnicích a používat ho například k cestě do práce nebo do města, tak na povinnou výbavu kola rozhodně nezapomeňte.