Přemýšleli jste někdy o tom, co čeká vaše oblečení, když ho pošlete do čistírny? Není to vždycky stejné, liší se to podle toho, z jakého je materiálu. Některé materiály totiž nesnáší vodu, a tak je potřeba je čistit tzv. na sucho neboli chemicky.
Když si přinesete domů nějaký nový kousek, podívejte se mu na štítek. Tam zjistíte, jak se o něj máte starat. Pokud na něm najdete kruh, pak je to pro vás signál, že ho budete muset dopravit do čistírny. V kruhu ještě může být některé z písmen „A“, „F“ nebo „P“. Ta vám prozradí, jakou chemikálií by se měla látka čistit.
Co se používá při chemickém čištění?
Pro chemické čištění oblečení se používá i výraz suché čištění, protože se při něm nepoužívá voda, ale chemikálie. V minulosti to byly benzín, petrolej, benzen, terpentýn a ropa. Jedná se o hořlaviny, proto se od nich postupně upustilo a začala se používat syntetická, nehořlavá rozpouštědla, například perchloretylen (také známý jako PCE) a dekametylcyklopentasiloxan (také známý jako GreenEarth).
Jak probíhá chemické čištění?
Vaše práce tedy končí ve chvíli, kdy odevzdáte své oblečení do odborných rukou pracovníků v čistírně. Ti se pak postarají o to, aby bylo vaše oblečení na konce čisté a nepoškozené. Nejprve se podívají na štítek a podle toho zvolí příslušné složení chemikálií, které použijí.
V případě, že budou na oblečení nějaké skvrny, pošlou oblečení na tzv. předdetáš. Při této činnosti zkušení pracovníci odstraní nejvýraznější skvrny. Na účtence můžete také vidět položku detáš, v tom případě skvrny odstraňovali až po vyčištění.
Když jsou odstraněné největší skvrny, poputuje kousek do stroje spolu s ostatními kousky, které mají podobnou barvu, materiál i stupeň zašpinění.
Celý proces, který probíhá ve stroji je poměrně složitý a skládá se z několika částí. Během nich se přivádí do bubnu stroje rozpouštědlo a probíhá mechanické čištění a následně odpařování rozpouštědla. Když skončí čištění, je potřeba oblečení vyžehlit, protože po vyndání z bubnu je pokrčené. Po finálním vyžehlení je vše připraveno na cestu k vám.
Mokré čištění
Kromě již zmiňovaných písmen se může v kruhu objevit i písmeno „W“, to vám říká, že se vaše kalhoty, kostýmek nebo sukně budou čistit na mokro. Ani to ovšem neznamená, že byste mohli oblečení hodit do pračky.
Jedná se o speciální značku, která znamená, že se bude oblečení prát ve vodě, ale s přídavkem chemických přípravků. Ty se postarají o to, že lze prát ve vodě i materiály, které vodu nesnáší.
Nebojte se ovšem pořizovat si oblečení, které se čistí chemicky. Nebudete s ním mít víc práce, než s tím běžným. Vlastně s ním nemusíte ani nikam chodit, stačí si na internetu najít on-line čistírnu Cleany, která se o všechno postará za vás.
Ve vámi vybraný čas přijede kurýr, který si vyzvedne oblečení, odveze ho do nejbližší specializované čistírny a čisté a vyžehlené opět přiveze k vám.
Na vás už jen bude ho předvést při nejbližší příležitosti nebo uložit do skříně, kde bude čekat, až přijde jeho čas.