Nabídky na uzavření životního pojištění se na nás hrnou ze všech médií. Nutno přiznat, že se jedná o opravdu užitečný produkt o jehož pořízení je třeba rozhodně uvažovat, neboť může vám i vašim blízkým v budoucnu hodně pomoci z vážných problémů. Neštěstí si totiž nevybírá a nikdo z nás není nezranitelný nebo dokonce nesmrtelný. Současně je ale třeba životní pojištění pečlivě vybírat. Prvním krokem k úspěšnému výběru je přitom alespoň základní orientace v problematice. Co je tedy potřeba o životním pojištění vědět?
Co pokrývá životní pojištění?
Každá konkrétní smlouva je samozřejmě jiná a je samozřejmě třeba vždy si jí dobře projít a přesně si ujasnit, co obsahuje, obecně lze ale říct, že má chránit rodinu před ekonomickými následky úmrtí pojištěného, jeho úrazem, invaliditou, vážnou nemocí a dlouhodobou pracovní neschopností. Všechny tyto vážné problémy mohou rozvrátit dosavadní život rodiny. Po lidské stránce se tak samozřejmě stane vždy, po té ekonomické ale může následky neštěstí pomoci zmírnit právě životní pojištění.
Velmi zajímavou možností je tzv. FLEXI životní pojištění, v jehož rámci lze pojistit více osob, dvě dospělé a až pět dětí. Jedná se o ideální produkt pro rodiny, které chtějí mít jistotu, že žádná nešťastná událost nebude mít za následek finanční strádání.
Druhy životního pojištění
Životní pojištění lze s pojišťovnou sjednat v různé podobě. Tou první je tzv. rizikové životní pojištění. V tomto případě je sjednávána pouze pojistná složka, bez složky spořící. Pojištění funguje naprosto klasicky, tj. pojistník pravidelně platí pojištění a v případě události, na kterou se vztahuje plnění, je mu vyplacena příslušná částka.
Kromě toho lze ale sjednat i životní pojištění, které pojistníkovi zajistí také vyplacení určitého objemu prostředků ve chvíli, kdy nastane konec pojistné smlouvy. V základním rozdělení se jedná buď o kapitálové nebo investiční životní pojištění. V jejich případě dostane pojistník vyplacenu částku i v případě, že se dožije konce pojistné smlouvy. Záleží potom na konkrétní definici a způsobu, jakým je s vloženými prostředky nakládáno, do jakých produktů je pojišťovna investuje, jak je schopna je zhodnotit apod.
V těchto případech jde tedy o kombinaci klasického pojištění se spořením a snahou zhodnotit finanční prostředky. U těchto typů životního pojištění je však třeba si dobře rozmyslet, zda jsou opravdu tak výhodné, jak pojišťovny tvrdí. Pro investování často existují lepší produkty a je nutné počítat s tím, že investiční životní pojištění neumožňuje s vloženými penězi nakládat v případě, že je budete potřebovat, případně je to možné pouze za cenu rušení smlouvu, vysokých poplatků apod.
Životní pojištění je velmi důležitý produkt, vybírejte jej ale s dobrým rozmyslem.