Tis prostřední vznikl mezidruhovým křížením tisu červeného a tisu japonského. Od obou těchto dřevin přitom zdědil to nejlepší. Tisu červenému vděčí za svou krásu, od tisu japonského poté získal špičkovou odolnost.
Známe spoustu druhů tisu prostředního
V případě tisu prostředního je známo více než 100 různých kultivarů. Rozdíly mezi nimi přitom nejsou nijak velké. Jednotlivé dřeviny se liší zejména svým tvarem, velikostí a rychlostí svého růstu. Tis prostřední nabízí poměrně variabilní použití a lze jej umístit do malých i velkých zahrad.
Jednou z velmi zajímavých odrůd tisu prostředního je kultivar ‘Hicksii’ pocházející z Westbury v USA. Jedná se o pěkný, široký a sloupovitý strom nebo keř. Roste poměrně pomalu a hustě, přičemž narozdíl od jiných tisů nevyholuje spodní větve. Jeho větve jsou posety sytě zelenými lesklými jehlicemi. Má samčí i samičí jedince a pokud se podaří samičí rostlinu opylovat, můžete se na podzim těšit na bohatou nadílku sladkých červených plodů (kterým se říká míšky).
Tis není na prostředí náročný
Co se týče pěstování tisu prostředního, není třeba se obávat nikterak vysokých nároků. Tato dřevina totiž poroste téměř všude, ať už se bude jednat o kyselou, nebo zásaditou půdu. Dokonce dobře snáší i mokré podloží. Výhodou tisů je také skutečnost, že je lze zasadit na slunce, do polostínu i úplného stínu. Netrpí ani škůdci a chorobami.
S čím jej v okrasné zahradě zkombinovat
Tisy dokáží vytvořit celou škálu skutečně zajímavých kompozic. Skvěle se hodí například jako oddělovací živý plot kolem zahrady, součást skupinové výsadby jehličnanů nebo jako dominantní solitéry v podobě tvarovaných dřevin.
Více informací ze světa okrasných stromů najdete na www.okrasne-stromy.cz.