S příchodem jara je ideální čas na vylepšení vaší domácnosti. Pokud zvažujete instalaci fotovoltaiky, je důležité zaměřit se nejen na výběr správné technologie, ale také na stav vaší střechy. Jak zjistit, jestli je připravena na solární panely?
Připravte střechu, ne jen panely
Před tím, než se rozhodnete pro instalaci fotovoltaických panelů, důkladně zkontrolujte stav vaší střechy. „Solární panely jsou skvělým řešením pro snižování energetické náročnosti domácností, ale je nutné dbát na správnou instalaci. Nejčastější problémy vznikají, když se panely montují bez dostatečného zohlednění nosnosti střechy nebo bez vhodného kotvení,“ upozorňuje Michal Ponec, manažer marketingu a rozvoje obchodu českého výrobce betonové střešní krytiny Betonpres.
Zkontrolujte, zda nejsou na střešní krytině viditelné praskliny, posunuté tašky nebo jiné známky mechanického poškození. Zaměřte se na místa kolem komínů, střešních oken a okrajů střechy – tyto části jsou náchylné k problémům. „Nemá smysl montovat FVE elektrárnu na střechu, která je v havarijním stavu po jakékoliv stránce, jelikož taková montáž může být nejen nepraktická, ale také nebezpečná,“ upozorňuje Ponec.
Dbejte na kvalitu materiálů
Při instalaci fotovoltaických panelů je důležité nejen zhodnotit stav střechy. Výběr správné střešní krytiny, která umožňuje bezpečné uchycení držáků pro solární panely, je klíčový pro dlouhodobou efektivitu a bezpečnost. Skládané krytiny jsou ideální pro tento účel, protože umožňují snadnou montáž a pevné uchycení. Naopak některé typy krytin mohou mít negativní vliv na celkovou efektivitu fotovoltaického systému. „Důležité je také zvážit kvalitu materiálů – levnější alternativy nemusí vždy znamenat úsporu, pokud mají kratší životnost,“ upozorňuje Michal Ponec z Betonpresu.
Pozor na změny v dotačních programech
Pokud se rozhodujete, zda investovat do fotovoltaiky, měli byste také zohlednit aktuální podmínky dotačních programů. Fotovoltaiku má dosud instalováno pouze 9 % rodinných a méně než 1 % bytových domů (zhruba 190 tisíc z celkových asi dvou milionů rodinných a 1 300 z celkových asi 200 tisíc bytových domů), uvedla Komora OZE. Podle odborníků došlo k poklesu zájmu domácností o dotace z programu Nová zelená úsporám. Cech akumulace a fotovoltaiky zmínil, že zhruba o čtvrtinu se meziročně propadl zájem domácností o dotace na fotovoltaiku. Vedle nižších cen elektřiny, které prodloužily dobu návratnosti investice, za tímto poklesem stojí i výrazné snížení dotace, která u nejoblíbenějšího typu fotovoltaiky činí zhruba 100 tisíc korun. „Časté a výrazné změny podmínek dotačních programů nejsou šťastným řešením. Obáváme se, že to v letošním roce přinese další výrazný propad zájmu domácností o fotovoltaiku,“ dodává Aleš Hradecký, předseda Cechu akumulace a fotovoltaiky.
Pokud tedy soláry plánujete, je vhodné zvážit, kam je umístíte a jaké dotační programy můžete využít.
Foto archiv firmy Betonpres