Oslava dospělosti je zásadním milníkem v životě každého z nás. Úderem „osmnáctky“ ale nezmizí problémy, které dospívání provázejí. Akné se neztratí ze dne na den. Může se naopak rozšířit ještě s větší razancí, protože na vině nejsou jen hormonální změny. V pleti se totiž odráží celkový životní styl daného člověka, a to nehledě na věk či pohlaví.
Vznik akné ovlivňuje životní prostředí, ve kterém žijeme, každodenní jídelníček nebo množství spánku. Leckdy škodíme pokožce vlastními rozhodnutími, neblahý vliv má přemíra slunění i nezdravé kouření. Jak se chovat, aby se nevzhledné pupínky neobjevovaly a pleť byla zářivá a čistá?
Černé tečky po celý život
Hned na úvod je nutné zmínit, že akné není estetickým problémem. Jedná se o chronické kožní onemocnění, které může mít různé projevy. Mezi nejtypičtější patří takzvané černé tečky nebo drobné červené pupínky a skvrny. Oboje vznikají nadměrnou produkcí kožního mazu, který cupává kožní póry.
Následně vznikají ony černé tečky nebo ještě hůře zánětlivé léze. V nejhorších případech pak se zánět dostává do podkožních vrstev a z hlubokých zánětů se vytváří cysty. Právě ty mohou způsobit jizvy po akné, které se jen těžko hojí a v této situaci je nutné vyhledat dermatologa.
Hormonální nerovnováha
„Jo, to jsou hormony!“ Tuto větu slýchají nejčastěji adolescenti, které trápí „beďary“ v dospívání, kdy se na vrchní vrstvě pokožky šíří bakterie a způsobují infekci kůže. Hormony hrají roli i v pozdějším věku zejména u žen v době menstruace, menopauzy a rovněž v těhotenství a v šestinedělí.
Záněty v těle se ale mohou tvořit i vlivem stresu, kdy dochází ke zvýšené produkci kortizolu, hormonu, který způsobuje rozvoj akné. Hektický životní styl spolu s nedostatkem spánku ovlivňují celkový chod organismu, pleť nevyjímaje. Pro snížení rizika zánětů v těle je proto nutné změnit každodenní režim.
Lépe jíst, lépe žít
Nedostatek času na sebe s sebou častou nese další nešvar, kterým je nezdravá strava. Ranní latté s příchutí při cestě do práce, rychlooběd v pizzerii, pak zastávka ve fastfoodu při cestě domů, k televizi křupky nebo brambůrky a pár skleniček vína k tomu. Tento způsob stravování je nebezpečný pro všechny orgány, samozřejmě také pro kůži, která je největším orgánem v lidském těle. Zabírá až dva metry čtvereční plochy a váží přibližně sedm procent tělesné hmotnosti. Je tedy zřejmé, že jídlo a pití mají zásadní vliv na její stav. A jakým druhům potravin se rozhodně vyhýbat, aby nedocházelo k zánětlivým reakcím?
Život bez průmyslově zpracovaných potravin
Nejškodlivější jsou vícesložkové výrobky, které se vyrábějí průmyslově. Typicky se jedná o různé konzervy, polotovary, omáčky, kořenící směsi, uzeniny, sušenky a sladkosti, které mají vysoký glykemický index, k tomu obsahují nadměrné množství sacharidů, tuků a trans-tuků, konzervantů, aditiv a soli.
Výrobci neustále vylepšují své receptury a množství těchto přidaných látek stoupá, což má neblahý vliv nejen na pleť se sklonem k akné. Prvním krokem k uzdravení pokožky je snížení příjmu cukrů a tuků, naopak zvýšení konzumace vlákniny, čerstvého ovoce a zeleniny s obsahem vitamínů C a E a potřebných minerálů, zejména zinku.