Do našich domácností si batáty často najdou cestu jako jedny z prvních příkrmů pro naše nejmenší ratolesti. Proč byste je měli jíst i vy, a jaké výhody přináší jejich pravidelné zařazování do běžného jídelníčku?
Batáty nebo také chutné sladké brambory jsou nejčastěji červené (ale také žluté nebo bílé) hlízy s bílou či oranžovou dužinou původem z tropické Ameriky. Vynikají příjemnou nasládlou chutí a velikostně jsou také o mnoho větší, než běžné brambory.
Vsaďte na pravidelný příjem důležitých látek
Pokud bychom jeden plod batátu rozebrali na prvočásti, získali bychom přibližně 70% vody, 18% kvalitního škrobu a pouze 6% cukrů.
Z výživových prvků obsahují batáty především tyto:
- Vitamín C – jeden velký batát pokryje potřebu dospělého organismu na 100% každý den.
- Betakaroten – účinný antioxidant.
- Vitamíny skupiny B, ideální pro nervy a imunitu.
- Vápník, fosfor, mangan, zinek, železo, hořčík a vitamín E.
Díky této pestré směsici minerálů a vitamínů jsou batáty často nazývány „startovačem imunity.“ jinými slovy, pokud potřebujete svoje zdraví nakopnout třeba po prodělané chřipce, jsou batáty opravdu ideální.
Pomoc při redukci váhy
V kalorických tabulkách zjistíte, že batáty mají přibližně o polovinu vyšší energetickou hodnotu, než klasické brambory. Ale sacharidy obsažené v jejich těle se do krve uvolňují postupně, takže se déle cítíme sytí a plní energie. Sytící efekt má i obsažená vláknina. Stimulují metabolismus a urychlují trávení, takže se všechny potřebné živiny dostávají do těla rychleji.
Batáty v kuchyni
Při kulinářské úpravě jsou batáty velmi podobné klasickým bramborám – na rozdíl od nich se však doporučují konzumovat se slupkou, aby bylo zachováno co nejvíce účinných látek. Základní recept na batáty velí jednoduše propíchnout slupku na několika místech a nechat hlízy upéct doměkka. Skvěle se hodí i do kaší, pyré či pro grilování či vaření na páře. Rozumí si s kořením i masem a jistě vám zachutnají i v klasické nebo krémové polévce.