Na zazimování zahradních bazénů ještě máme pár týdnů čas. Určit přesný termín zazimování domácího zahradního bazénu není přesně možné, protože závisí na aktuálním počasí a denních a nočních teplotách vzduchu, od nichž se následně odvíjí teplota bazénové vody ve venkovním bazénu. Ideální dobou pro zazimování je čas, kdy noční teploty ještě nejsou trvale pod bodem mrazu a teplota vody je v rozmezí 10-15°C. Do té doby je však nutné udržovat bazén stále ve stoprocentní kondici, a to i v případech, že nepatříte mezi otužilce a Vaše koupací sezóna již skončila.
Pravidelně kontrolujte hodnotu pH a koncentraci aktivního chloru
Koncentrace aktivního chloru (nebo jiné oxidační látky) a hodnota pH patří mezi ukazatele, které by měly být kontrolovány od jarního zahájení koupací sezóny až po zazimování bazénu. Na podzim je důležité kontrolovat častěji zejména hodnotu pH. Dochází totiž ke zvýšenému množství dešťových srážek, které mohou v některých oblastech výrazným způsobem měnit hodnotu pH bazénové vody. Výsledkem zanedbání péče může být výskyt řas či vznik nevítaného šedého zákalu vody. Úprava pH v bazénu je tedy velmi důležitá.
Zazimování bude v takovém případě neúčinné
Musíte myslet na to, že zazimovač je sice účinný bazénový přípravek, který dokáže vodu v bazénu udržet v optimální kvalitě po celou zimu, ale není bohužel všemocný. Pokud nebude bazénová voda před jeho aplikací v optimální kondici, tak zazimovací přípravky nemohou být dostatečně účinné, a na jaře můžeme být nemile překvapeni pohledem na nevábnou hnědozelenou břečku místo průzračné bazénové vody, připravené na vstup do nové koupací sezóny.
Výsledkem podcenění správné údržby bazénové vody může být mnohem vyšší investice
Jakékoliv zanedbání řádného postupu při zazimování bazénu před příchodem zimy pozná spolehlivě nejen Vaše oko na jaře při pohledu do bazénu, ale pocítí je i Vaše peněženka. Pro následnou optimalizaci kvality bazénové vody a úpravu jejích důležitých parametrů budete nuceni investovat do kvalitní bazénové chemie. Druhou variantou je vypuštění bazénové vody, kompletní vyčištění bazénu a jeho následné napuštění, což může být finančně docela náročný proces. Nepodceňujte proto zazimování svého domácího bazénu a věnujte se péči o bazénovou vodu i v tomto období, kdy nás léto zřejmě definitivně opouští.
Informace, jak správně pečovat o bazén a jak udržet bazénovou vodu v optimální kondici pomocí kvalitních přípravků bazénové chemie, najdete na www.eshop.techneco.eu.