Každý starostlivý rodič se především stará o duševní i fyzickou pohodu svého dítěte. Přirozeně chceme svým ratolestem dopřát krásné dětství a uchránit je od veškeré bolesti a jiných neduh. Chceme si být doslova jisti, že svému dítku nedáváme nic špatného. První dětské náušnice jsou otázkou estetiky, ale zároveň se naskýtá také otázka jejich bezpečnosti. V tomto článku vám poskytneme několik rad, jak předejít veškerým nechtěným problémům.
Z jakého materiálu jsou náušničky vyrobeny?
Při výběru prvních dětských náušnic je tento faktor doslova rozhodující. Nejlepší volbou jsou zlaté dětské náušnice. Nejmenší miminka zlato velmi dobře snášejí. A tím máme na mysli i dětské náušnice z bílého zlata. Je lepší nechat dětem propíchnout ouška až po prvním očkování cca ve 3 měsících věku.
Existuje určité procento dětí, které nesnesou stříbrné dětské náušnice. Obvykle se ale tato snášenlivost prolomí v pozdějším věku dítěte. Novorozenci nemají zcela utvořenou imunitu, proto se u nich můžeme setkat s reakcí na první stříbrné dětské náušnice. Často však nejde o reakci na samotné stříbro, ale na ostatní kovy, které jsou do slitiny přidávány.
Zapínání u dětských náušnic
Většina rodičů se obává ztráty náušniček. Proto se nejčastěji používá klasické dětské zapínání, které je umístěno vpředu. Je to nejbezpečnější typ zapínání, a zároveň zajistí lepší manipulaci s náušničkami. V každém dobrém zlatnictví vám toto zapínání mohou dotáhnout a napružit přímo na oušku vaší holčičky.
Setkáváme se i s dětskými náušnicemi, které mají klasický patent. Je to systém, při kterém klipsna po stlačení dolehne na tyčku náušnice. V takovém případě doporučujeme zhotovit pojistky, které zaručí bezpečné uzavření dětských náušnic.
Také se vyrábějí dětské náušnice pecičky, které jsou uzavřeny šroubkem. Tento typ není příliš vyhledávaný. Šroubek je na maličké dětské ouško ještě příliš veliký, a holčičky od něj mívají po spánku otlačená ouška. Navíc si se šroubkem děti často hrají, a tím pádem může snadno dojít k jeho vyšroubování.
Dejte si pozor na tvar náušnic
Provedení a tvar dětských náušnic by měl být vždy zaoblený a hladký. Špičaté a jinak ostré hrany jsou obvykle důvodem nechtěného zranění či poškrábání. Velmi často se stává, že nezakulacené náušničky se zachytávají o oblečení, kdy může velmi lehce dojít k natržení ušní dírky.
V případě jakéhokoliv podráždění a alergické reakce doporučujeme neprodleně navštívit dětského pediatra. Odchytí-li se zdravotní problém s oušky hned v počátku, léčba nebývá nikterak náročná ani bolestivá. Z drtivé většiny však takovéto komplikace vůbec nenastanou. Přejeme vašemu malému pokladu spokojené dětství.