Populace v Česku stárne: podle posledních údajů ČSÚ se průměrný věk v ČR za posledních 10 let zvýšil o 2 roky a obyvatelé nad 65 let tvoří asi pětinu populace. Je proto více než jasné, že problémy s tím spojené se budou nějakým způsobem dotýkat většiny z nás.
Rodiče nás vychovali, tak bychom jim jejich péči měli oplatit v době, kdy už sami na všechno nestačí. Často se mluví o úpadku rodiny, výsledky nedávného průzkumu agentury Ipsos to ale popírají – podle nich téměř polovina lidí v Česku pomáhá svým stárnoucím nebo nemocným rodičům či prarodičům s vedením domácnosti a dalšími aktivitami.
Zvládnete se o své rodiče nebo prarodiče postarat?
Pro většinu lidí je umístění blízkého seniora v nějakém zdravotnickém nebo sociálním zařízení až tou poslední možností. Proto dokud není potřeba celodenní nebo speciální péče, je cestou zjednání pomoci – ať už jde o pečovatelskou péči, asistenční službu, ošetřovatelskou službu, nebo různé stacionáře pro seniory. Protože kapacity těchto zařízení zřizovaných kraji nebo obcemi jsou většinou nedostačující, mnohdy nezbývá než hledat v nabídce neziskových organizací nebo komerčních subjektů. Anebo vyhledat konkrétní pečovatelku či sestru, například pomocí služby Domelie.
„Nabídku klasického pracovního portálu naše společnost doplňuje i speciálním projektem, zaměřeným na výpomoc při péči o blízké osoby – děti, ale i stárnoucí rodiče či prarodiče nebo nemocné,“ říká Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz a dodává: „Zde je možné vyhledávat podle lokality, frekvence požadované péče, ale i praxe pečovatelky nebo pečovatele.“
Když je třeba jen být v kontaktu
Pokud jste v situaci, že rodiče nebo prarodiče se o sebe plně postarají, ale potřebujete s nimi být v častém kontaktu kvůli jejich zdravotnímu stavu, může pomoci i moderní technika. Například některé mobilní telefony určené pro seniory mají speciální asistenční tlačítko pro případ nouze. Třeba všechny telefony značky Doro prodávané v České republice umožňují do telefonu nahrát až pět kontaktů nejbližších osob či lékaře, na které telefon při stisknutí SOS tlačítka volá. Pokud první kontakt v pořadí hovor nepřijme, telefon automaticky vytočí následující telefonní číslo a tak dále. Mobily zároveň rozešlou kontaktům SMS zprávy a GPS souřadnice aktuálního místa, kde se senior nachází. Stejný výrobce vyrábí i různé typy senzorů a komunikačních systémů, díky kterým se okamžitě dozvíte, že rodiče či prarodiče mají závažný problém. Seniorům jsou přizpůsobené i ergonomické vlastnosti a funkce těchto telefonů.
„Běžné mobily potřebám seniorů nevyhovují, mají příliš jemný displej a špatně se na něm čtou malé znaky, příliš malé klávesy, na které se jim těžko trefuje. Mají komplikované funkce, které se starším lidem špatně ovládají. Doro seniorům přizpůsobuje například i frekvenci zvonění, která je dobře slyšitelná i pro osoby se slábnoucím sluchem,“ říká Dominika Uhrová ze společnosti Doro.