Také jste rodiči a své děti často odháníte od monitorů počítačů? Ruku na srdce, i my, dospělí, si často zvláště večer s radostí sedneme k počítači a sledujeme, co se kde stalo, komunikujeme přes sociální sítě, sledujeme pořady online i ze záznamů nebo třeba hledáme důležité informace ke studiu či práci. Ať je to jakkoli, všichni tušíme či víme, že nám dlouhý pobyt u PC škodí. Co vás může nejvíc potrápit?
Bolavá záda, hlava i končetiny
I když si mnozí domů pořídili kvalitní kancelářskou židli, drtivá většina z nás sedí na nevhodných modelech. Máme je špatně seřízené, jsou tvrdé, chybí jim ergonomičnost, prodyšnost. Ještě méně používáme pomůcky ke zdravému sezení, jako třeba bederní opěrku, opěrku hlavy nebo třeba podložku pod nohy, díky níž máme nohy zvednuté a neškrtíme si hlavní tepny z vnitřní strany kolen.
Špatná poloha při sezení má za následek bolesti zad, ale také krční páteře, od ní se pak odvíjí bolest hlavy, ale dokonce i rukou, nohou.
Šetřete své oči
Slyšeli jste pojem syndrom suchého oka? Jde o pocit, že máme úplně suché oči a nutně si musíme nakapat zvlhčující oční kapky. Umělé slzy jsou řešením, ale pocitu suchých očí je potřeba předcházet a aktivně jej řešit. Jak? Dopřejte očím relax pohledem na zelenou barvu. Ideální je, pokud máte za oknem strom, trávu nebo přímo les. I když tomu tak není, nevěšte hlavu. Stačí dát si na stěnu za vás zelený papír a pravidelně se na něj dívat. Např. jednou za 2 hodiny na tři minuty.
Trénink pro oči nebo oční jógu provozujte denně. Po hodině sezení u PC zkuste po dobu pár minut zaměřovat pohled do dáli z okna na nějaký předmět, a pak zpět na obrazovku. Oko je nuceno uvolnit se pohybem.
Vyzkoušejte je, začněte s oční jógou, a zlepšení na sebe jistě nedá dlouho čekat.