Praktické využití akumulované srážkové vody neboli dešťovky je pestré. Kromě zalévání záhonů, splachování WC či praní může pitnou vodu zastoupit i v bazénu. Pokud vám nevadí koupání v přírodě, potěší vás fakt, že filtrovaná dešťovka kvalitou přírodní koupaliště předčí.
Jaká dešťová voda je do bazénu ideální?
Zahradní bazén sice dešťovkou naplnit můžete, ale určitě ne vodou z nadzemní nádrže. Kromě vyšší kyselosti (pH 5,6-6) oproti optimální hodnotě (pH 6,5-7,6) hrozí, že bude obsahovat choroboplodné zárodky, larvy hmyzu a další nečistoty včetně ptačího trusu, prachu apod.
Jako správná volba se naopak jeví dešťová voda akumulovaná v podzemní nádrži opatřené filtračním mechanismem. I tato voda samozřejmě vyžaduje průběžnou kontrolu kvality (např. testovacími tabletkami nebo kapičkovým testerem). Hodnotu pH nepodceňujte – má zásadní vliv na životnost vody a lidské zdraví.
A co voda ze studny, dala by se také použít?
Pokud jste si doposud nepořídili retenční nádrž, případně vám napuštění bazénu znemožňuje menší množství srážek, ale máte na pozemku studnu, nezdráhejte se ji využít. Studniční voda do bazénu patří, jen si opět musíte pohlídat složení a v případě potřeby doladit hodnotu pH.
Voda ze studny je oproti vodě z vodovodu měkčí a její odběr neohrožuje dodávku z vodovodního řádu, jejíž zásoby nejsou neomezené. V některých lokalitách je dokonce odběr pitné vody za účelem napouštění bazénu v období sucha zakázaný pod hrozbou pokuty ve výši až desítek tisíc korun.
A pozor – ve smlouvě s vodárnou může být zakotveno omezení maximálního množství vody odebrané za den. Pokud disponujete tzv. chytrým vodoměrem, vodárna se o porušení závazku dozví v podstatě okamžitě.
Vodu z bazénu po ukončení koupací sezóny zužitkujte
Až léto a s ním spjaté radovánky v bazénu skončí, snažte se alespoň část bazénové vody využít k zálivce. Uděláte tím radost peněžence i přírodě. Zbytek vypouštějte do stokové sítě postupně, abyste nepřekročili její kapacitu a nezahltili čistírnu odpadních vod.