Stavba vlastního domu je záležitostí, která většinu z nás potká maximálně jednou za život. V dnešní době, kdy jsou možnosti bydlení takřka neomezené, je jen na nás, jaké variantě dáme přednost. Jedno je však jasné – přípravu i samotný projekt je třeba pečlivě naplánovat. Někteří upřednostní typový dům, s jehož přípravami je méně práce, jiní si naopak přípravu a řešení veškerých detailů užívají. Sto lidí, sto chutí obzvláště při výběru vlastního bydlení platí dvojnásob. Jaké jsou tedy výhody a nevýhody obou variant?
Dům z katalogu
V poslední době přibývá společností, jež nabízí katalogové domy nejrůznějších druhů a stylů. Zvolit tak můžete patrovou zděnou stavbu, nízkoenergetický dům nebo dřevostavbu. V nabídce naleznete i přízemní bungalovy na klíč, jež se obzvláště v poslední době stávají velmi oblíbenými. Na své si tedy přijdou milovníci moderny, ekologie, ale i zastánci tradičních stavebních linií. V případě typového domu máte navíc vše perfektně připravené – fotografie či vizualizace, půdorys, rozpočet a další důležité podrobnosti, díky kterým máte dokonalou představu o tom, jak dům bude ve výsledku vypadat. Typové domy disponují zpravidla kratší dobou přípravy projektu, ale i samotné výstavby. Projekt rodinných domů na klíč je v porovnání s individuálním projektem od architekta navíc také výrazně levnější, jeho cena se pohybuje zpravidla v rozmezí od 1 milionu po desítky milionů. V ceně projektu však nejsou obvykle započítaný náležitosti jako například napojení na inženýrské sítě. Zjistěte proto, co je v ceně a jaké služby daná firma nabízí. Katalogové domy však mají také své nevýhody, například za změny oproti původnímu provedení se platí nemalé částky. Proto je třeba vybírat typový dům opravdu pečlivě. Pokud však nemáte představu o svém budoucím bydlení, jsou katalogové domy skvělou inspirací.
Dům na míru
Nejste-li fanoušky katalogových domů, využít můžete individuálních projektů projekčních kanceláří či architektů. Na základě vašich představ a požadavků týkajících se financí, rozměrů, stavebního pozemku a dalších parametrů architekt navrhne dům přesně vám na míru. Nebraňte se jeho případným radám, nenechte se však zatlačit tam, kam nechcete. Architekt může pomoci s praktickými záležitostmi, ale i v jednání s úřady či přípravou dokumentace a dalšími nutnými podklady. Výhodou individuálního projektu je bez pochyby originalita a jedinečnost stavby, nemusíte se tak bát, že soused hned vedle vás postaví tentýž přístřešek. Nevýhodou je především délka přípravy projektu, jež je často záležitostí několika měsíců. Vyšší cena této variantě také nehraje příliš do karet. Při výběru architekta sledujte proto nejen reference a zrealizované projekty, ale i ceník služeb. Oslovte více architektů a s vybranými sjednejte osobní schůzku, jen tak totiž nejlépe poznáte, zda architekt pochopí vaše vize.
Toužíte-li po originalitě, volte dům na míru. Originalita však může sálat také z domu katalogového. A tak je to i s ostatními výše uvedenými parametry. Zkuste se proto oprostit od předsudků a s tím souvisejících módních výstřelků, jež vás mohou po určité době omrzet, a najděte variantu, která bude plně vyhovovat po dlouhá léta.