Může to být překvapivá informace, ale hemoroidy máme všichni. Speciální hemoroidní tkáň tvoří krevní cévy, pojivová tkáň a malé množství svalů. Tato tkáň je umístěna uvnitř análního kanálu a v okolí konečníku. Slouží jako ohebný, voděodolný uzávěr, který napomáhá při udržení vyprazdňování stolice.
Zatímco je tkáň zdravá, netušíme, že ji máme. Problém nastává při jejím zvětšení, zánětu nebo jiné změně. Tehdy mluvíme o hemoroidálním onemocnění, lidově „zlaté žíle“, která obtěžuje překvapivě až 75% současné populace nad 25 let. Jelikož jde o háklivý problém, jen malé procento navštíví lékaře a léčí se.
Co jsou hemoroidy?
Hemoroidy jsou nadměrně rozšířené krevní cévy sliznice konečníku. Pro lepší představu je můžeme přirovnat ke křečovým žilám, které často trápí naše nohy.
Mezi základní příznaky patří svědění konečníku, krvácení po stolici – často na toaletním papíře objevíte krev, velké bolesti při velké potřebě, ale i několik minut po ní. To způsobí, že se toaletě začnete cíleně vyhýbat a ze strachu z další bolesti se ji přestanete snažit iniciovat. Chyba! Zácpa hemoroidy ještě zvětšuje. Nepomůže vám ani úmyslné vyvolávání průjmu, při kterých vás stolice sice bolet nebude, ale vnitřní svalstvo kolem žil chřadne a dává jim ještě větší prostor ke zvětšení.
Potraviny proti hemoroidům
Potřebujete ve svých střevech vytvořit ideální podmínky pro pravidelné vyprazdňování. Prevencí před hemeroidy je vhodná strava. A nejen to, vhodně zvolené potraviny dokáží posílit žilní tkáň a svaly v okolí žil, zpevní jejich, zmírní otok, mají protizánětlivé účinky a v čase hojení zmírňují dráždění. Víte, které to jsou?
Léky
Naštěstí existují různé doplňky či léky bez předpisu, které nám mohou s hemoroidy pomoci. Jedním z nich je například Hemostop.