Spodní prádlo oblékáme každý den a považujeme ho za nezbytnou součást šatníku. Málokdy se ale zamyslíme nad barvou nebo jeho minulostí, přesto jsou příběhy spodního prádla velmi zajímavé.
Už jako malé nás bavilo poslouchat vyprávění babiček a dědečků o tom, jak to kdysi bylo a nechat si vysvětlovat, proč některé věci dělají tak, jak dělají. Různé pověry, nařízení, skandály i legendy provází i spodní prádlo.
- Přelom roku v Brazílii znamená obléct si co nejdříve nové prádlo, aby nás provázelo štěstí.
- Italové naopak sází na červenou, kterou na Nový rok nosí. Pánské i dámské spodní prádlo červené barvy patří během prosince k nejprodávanějším a je častým dárkem pod vánoční stromeček.
- Černá barva prádla nebyla v minulosti považována za smyslnou a elegantní, ale byla vymezena pro nevěstince a lehké děvy. Spořádaní občané nosili zásadně prádlo bílé barvy. Dnes je černé prádlo jedním z nejvíce žádaných u mužů i žen.
- V 19. století už muži nosili delší spodky, předchůdce dnešních boxerek, ženy to však stále měly složitější. Součástí jejich šatníku byla i těžká spodnička. Její váha měla svůj účel, zabraňovala totiž tomu, aby bylo cokoli vidět, když by vítr zvedl vrchní sukni.
- Rebelové byli i mezi šlechtici. V roce 1780 šokovala královna Marie Antoinetta francouzský soud, protože si oblékla košilkové šaty. Ty se však dříve používaly jako spodní prádlo.
- V sibiřských školkách běhají děti v rámci otužování jen ve spodním prádle venku, aby na sebe vylily mrznoucí vodu. Věří, že tyto rituály posilují jejich imunitní systém.
- Rozhodčí v Major League Baseball musí nosit zásadně černé spodní prádlo. Je to proto, kdyby si roztrhli kalhoty.
- U nás si můžete bez problémů vyrazit ven „na ostro“ a nechat spodní prádlo doma. V Thajsku je však opuštění domu bez prádla nezákonné.
Kolem prádla bylo vždy živo, zkracovalo se, prodlužovalo, střihalo i sešívalo a vznikalo tak mnoho zajímavých příběhů. Některé jsou spíše úsměvné, jiné se staly spíše tradicí a platí dodnes.