O recyklaci textilu už se u nás nějakou dobu mluví. Tak, jako třídíme papír a plasty, se učíme třídit i textil, který už nevyužijeme. Jak to dělat správně?
Až deset kilo
Nejčastěji probíráme šatník, když se chystáme na zimu či léto. Připravujeme si oblečení na nadcházející sezónu a třídíme, co už neunosíme nebo se nám jednoduše nelíbí. Vloni oblíbené tričko už najednou nemá své kouzlo, přesto je nám líto ho jen tak vyhodit do popelnice bez dalšího užitku. Každý Čech ročně vytřídí v průměru kolem 10 kilogramů textilu, který už nepotřebuje nebo nechce. Byla by škoda, kdyby vše skončilo na skládce nebo ve spalovně. Recyklace textilu nabízí více možností, jak vytříděný textil zužitkovat a dát mu druhou šanci. Když ve své skříni najdete kousek, který chcete dát pryč, odneste ho do kontejneru na textil. Z něj se pak vše převeze do centrálního skladu, kde dojde k vytřídění a rozdělení mezi neziskové organizace pro pomoc lidem v nouzi. To, co se nehodí pro další nošení, si pak převezmou partnerské firmy, které zbylý textil zpracují na izolace, výplně autosedaček nebo čistící hadry.
Buďte ohleduplní
Abyste zjednodušili práci lidem, kteří obsah kontejnerů třídí, dodržujte určité zásady. Do textilních kontejnerů patří věci suché, čisté, nepoškozené a to nejen oblečení, ale i ložní a bytový textil, doplňky, boty, drobná zavazadla, šály a šátky. Vše svažte do igelitového pytle a vhoďte do kontejneru, usnadníte tím třídění. Naopak do kontejnerů nepatří mokré, plesnivé a špinavé oblečení, poškozené a dále nenositelné, odpadky, koberce, velké kufry ani matrace. To vše patří do sběrného dvora nebo popelnice. Mokré a špinavé věci jsou nevyužitelným odpadem. Myslete na dobrovolníky, kteří obsah kontejnerů třídí ručně a berte na ně ohled.
Naučit se třídit textil je jednoduché a uděláme tím něco i pro naši planetu. Kromě místa v šatníku nás tak může hřát pocit, že jsme nevyrobili další zbytečný odpad, ale dali svému oblečení ještě šanci na další začátek.