Krása a zdraví vlasů jsou nerozlučně spjaty a vždy přicházejí ruku v ruce. Pevných, hustých a lesklých pramenů nikdy nedosáhnete, pokud budete ignorovat potřeby vlasové pokožky a kosmetickou péči vhodně nepřizpůsobíte vlasovému typu. Kromě toho profesionální kadeřníci doporučují triky na to, jak unavené kštici vdechnout život a získat zářivou hřívu s oslnivými odlesky. Znáte je?
I když má každá žena jinou představu o ideálním střihu a barvě, jednu věc mají všechny dámy společnou. Touhu po krásných, zdravých vlasech. Realita však bývá těmto snům na míle vzdálená. Při pohledu do zrcadla často vidíme spíše unavené, narušené vlasy zbavené lesku a to, co vidíme na modelkách v pověstných reklamách na šampony, se zdá jako nedostižný ideál. Dosáhnout stejného efektu přitom mohou i běžné smrtelnice. Stačí jen vědět, jak na to.
Mise č. 1: Revitalizace poškozených vlasů
„Tajemství lesklých vlasů tkví ve splnění dvou předpokladů. První a zároveň nejdůležitější z nich je péče na míru jejich charakteristice a aktuálním potřebám, do něž se promítají například i vlivy ročního období. Jen zdravé vlasy jsou krásné vlasy, proto doporučuji zaměřit se v první řadě ne na povrchovou péči, ale řešit eventuální problémy pokožky hlavy, postarat se o výživu zevnitř a mechanickou i chemickou zátěž omezit na minimum,“ radí Monika Plachá, expertka z vlasové kosmetiky Nouvelle. „Pokud vlasy pravidelně zatěžujete barvením či zesvětlováním, častým přehříváním vlasového vlákna, nešetrným česáním nebo jinými zlozvyky, jako je například usínání s mokrými vlasy, vlasy permanentně stažené v culíku, samozřejmostí by měla být šetrná péče pro poškozené, křehké a lámavé vlasy,“ upozorňuje Plachá. „Řada Double Effect obsahuje sadu produktů pečující o suché, poničené vlasy a obsahuje výživné proteiny. Navíc působí jemně a bez zbytečného zatížení,“ dodává.
Jakkoliv se to může zdát banální, důležitou roli hraje i správný postup při mytí a vhodně zvolený šampon a kondicionér. Základním úkolem šamponu je vlasová vlákna zbavit mazu, potu, prachu a usazených nečistot, jež tam mimo jiné zůstávají i z použitých stylingových produktů. Kromě očištění je důležitá také hydratace. Použití šamponu by mělo jít ruku v ruce s následnou aplikací kondicionéru, který dodanou vláhu uzamkne uvnitř vlákna, vlas zvnějšku obalí a lépe ho ochrání před škodlivými vnějšími vlivy. Tyto dva produkty by měly být ze stejné řady, aby se jejich působení vzájemně netlouklo, ale naopak k vašemu prospěchu doplňovalo. Po umytí kštici důkladně propláchněte. Nepoužívejte příliš horkou vodu, naopak si pro zvýšení lesku dopřejte studenou sprchu. Kutikula vlasů se působením chladu uzavírá a odráží více světla.
Mise č. 2: Chytří pomocníci pro ztracený jas
Pokud toužíte po zářivé hřívě, udělejte si v koupelně stálé místo pro blahodárné přírodní olejíčky. Obzvláště vhodný je ten arganový, přezdívaný tekuté zlato. Olejíčky mohou mít nejrůznější podobu – od těch určených k lokální aplikaci například do roztřepených konečků přes ty univerzální bezoplachové pro okamžitý efekt. Hodí se také pro finální úpravu. Stačí dát si pár kapek do dlaně, promnout prsty a vetřít do délek. Pozor, nikdy ne ke kořínkům, abyste se vyhnuli plihnutí a mastnému efektu. S olejíčky i instantními spreji pro dodání lesku zacházejte opatrně. Hranice mezi lesklými a mastnými vlasy je občas velmi tenká a výsledek připomínající týden nemyté vlasy není žádoucí.