Pneumatiky jsou jednou z nejdůležitějších součástí auta. Vždy dbejte na správný výběr kvalitních pneumatik, které vám zaručí bezpečnou a plynulou jízdu. Kontrolujte stav svých pneumatik, věnujte pozornost správnému skladování a kontrolujte také hloubku dezénu.
Správné skladování
Pneumatiky byste měli skladovat v suchém, chladném a dobře větraném prostředí. Správné skladování dokáže zásadně ovlivnit jejich celkový stav i životnost. Běžně by vám mohly pneumatiky vydržet až pět, a někdy dokonce i šest let. Chraňte své pneumatiky před UV zářením, změnou teplot, příliš vysokými teplotami a před vysokou vlhkostí. V místě, kde pneumatiky skladujete, není vhodné nechávat ani agresivní chemikálie, přístroje, které vydávají jiskry nebo které mají ostré hrany. V ideálním případě nové pneumatiky přikryjte a dbejte také na správnou polohu při skladování.
Hloubka dezénu
Jednou z nejdůležitějších vlastností každé pneumatiky je správná hloubka dezénu. Pneumatiky se postupem času a hlavně používáním opotřebovávají a výška dezénu se tak snižuje, mění a mění tak i užitné vlastnosti pneumatik. Vždy hloubku dezénu přizpůsobte také ročnímu období a nezapomeňte měnit letní a zimní pneumatiky.
Geometrie kol
Pro prodloužení životnosti pneumatik je potřeba správná a pravidelná péče. Nezapomínejte na geometrii kol, která má za úkol vyvážit a seřídit kola. Geometrie kol zajišťuje bezpečnou a pohodlnou jízdu, bude se lépe ovládat, a tak je vhodné provést kontrolu geometrie kol alespoň jednou do roka. Vyvažování kol chrání vaše pneumatiky proti opotřebení, ale také proti nárazům a vibracím. Kromě životnosti pneumatik tak chrání také ložiska, čepy a celé uložení ramene náprav. Vůz se tak bude mnohem lépe ovládat.
Pravidelná kontrola
U pravidelných kontrol byste neměli zapomenout na kontrolu tlaku v pneumatikách. Nikdy nejezděte na podhuštěných ani přehuštěných pneumatikách. V některých případech se může stát, že se na pneumatice objeví trhliny nebo praskliny, v tom případě ji ihned vyměňte nebo nechte opravit. Nepoužívejte ani pneumatiky, které mají vybouleniny, poškození od slunce nebo jiných vnějších vlivů.
Další tipy a rady
· Vyzkoušet můžete každých pět až deset tisíc kilometrů, prohodit kola z přední nápravy na zadní a naopak. Prodloužíte tím životnost pneumatik, avšak musíte dbát na to, aby jste měli auto, které na všechna čtyři kola používá stejné rozměry.
· Přezouvejte pneumatiky včas. Zimní a letní pneumatiky mají totiž jiné vlastnosti, které jsou optimalizované pro odlišné jízdní podmínky.
· Dbejte na plynulou a pohodovou jízdu. Pneumatikám škodí rychlé rozjezdy a také brzdění na poslední chvíli.