Na otázku se nabízí snadná odpověď – je třeba používat repelent. Ovšem tak jednoduché to není. Na trhu je mnoho různých přípravků, které odlišuje obsah účinné látky. Právě druh použité látky vás musí zajímat. Všechny totiž nepůsobí stejně, některé nejsou vhodné pro děti a existuje i vyšší riziko podrážení pokožky. Jak si s výběrem repelentu poradit?
3 rozdílné aktivní látky
Hojně se v repelentech používá látka DEET, která dobře odpuzuje komáry, ovšem klíšťata jsou proti jejímu působení odolnější. Hovoří se navíc o toxicitě této látky. Objevily se vzácně případy, kdy vyvolala křeče. Problém je, že při aplikaci poškozuje plasty (například pásek hodinek, umělý zip apod.) a ostatní umělé materiály. Repelent na komáry může obsahovat také látku Icaridin. Ta se vyznačuje vyšším efektem proti klíšťatům. Do třetice je tu látka IR3535, která je velmi šetrná a současně velmi účinná. Působí odpudivě na komáry, klíšťata a další hmyz.
Záleží na aplikaci!
O účinnosti rozhoduje i způsob aplikace. Přípravek proti klíšťatům a komárům nanášejte na kůži a na oblečení. Stačí menší množství. Nezapomeňte na obličej. Nejdříve neneste přípravek na ruce a poté rozetřete po obličeji. Repelent nesmí přijít do styku se sliznicemi, je velmi dráždivý pro oči. V případě zasažení citlivých míst je co nejdříve a velmi důkladně opláchněte čistou vodou. Po příchodu domů je lepší repelent z kůže omýt.
Ochrání i děti od 1 roku
Nevíte, jaký repelent na klíšťata a komáry zvolit? Oblíbený je přípravek Phyteneo Insect guard. V jeho složení se nachází látka IR3535 v koncentraci 30 %, takže nabízí efektní ochranu na dlouhou dobu. Je velmi šetrný k pokožce a díky tomu vhodný i pro děti od 1 roku. Repelent Insect guard má navíc příjemnou levandulovou vůni. Koupíte ho v kamenných i internetových lékárnách.