Příliš vysoké úroky a nebezpečí, že nebudete schopni splácet bez možnosti pozměnit podmínky, spolu s dalšími riziky dělají z půjčování u lichvářů velmi nebezpečnou záležitost. V dnešní době nabídek nebankovních půjček je řešení tíživé finanční situace možné bezpečnějšími způsoby. Podívejte se na znaky, které spojují nepoctivé poskytovatele půjček, od kterých byste se měli držet dál.
Neúměrně vysoké úroky
Lichváři se na klientech snaží vydělat co nejvíce. Z jejich pohledu je vysoký úrok možná oprávněnou snahou, jak zabránit vysokému riziko, které často vyplývá z půjčování peněz klientům, kteří v bance nebo u jiných poskytovatelů neprojdou procesem schválení půjčky. Je však zbytečné platit tak vysoké částky nepoctivému poskytovateli, když jistě existuje jiná a schůdnější cesta.
Podepsání směnky
Místo klasické smlouvy o úvěru podepíšete směnku. Tento dokument je sice právně definován, ale nenabízí klasické úpravy a ustanovení, která nalezneme v běžných dokumentech, které upravují vztah ručitele a dlužníka. Na základě tohoto dokumentu po vás nepoctivý věřitel může částku vymáhat.
Tvrdé vymáhání pohledávek
Právě vymáhání půjčené částky nebo při nesplácení splátek může být problematické. Řada z takovýchto poskytovatelů se nebojí zajít až na meze zákona, případně je překročit. Půjčování větší částky u lichvářů tedy může být velmi nebezpečné ze samotného existenčního hlediska.
Není možná úprava podmínek splácení
Když víte, že nestihnete sehnat peníze na další splátku, nemůžete si ji posunout. Často není možné snížit výši jednotlivých splátek a o bonusech jako je vrácení úroků, což nabízí někteří poctiví poskytovatelé nebankovních půjček, si můžete nechat jenom zdát. Snadno se tak dostanete do potíží, které mohou roztočit velmi nepříjemný kolotoč problémů.
Bez právní ochrany spotřebitele
Poskytování úvěrů nebo jiných finančních produktů od bank nebo jiných ověřených společností podléhá zákonům, které mimo jiné stanovují i ochranu spotřebitele. Klient, který si vzal půjčku, tedy získává jakousi imunitu proti nezákonnému jednání věřitele, což v případě půjčování u lichvářů chybí.