Kolem těhotenství panuje celá řada pověstí, rad a typů, které doporučují těhotným ženám, co dělat nebo dělat. Oblastí, které se velmi často budoucí maminky věnují je, jak s narůstajícím stádiem těhotenství spát. Co se smí a co nikoliv.
Spaní na boku a vše kolem něj
První co se tvrdí je, že těhotné by měly spát na levém boku. K tomu se odborníci často vyjadřují tak, že to není úplně nutné. Tedy není nutné spát za každou cenu na levém boku. Základem je spát v těhotenství co nejpohodlněji. K pohodlnému spánku, zvláště pak v posledních měsících, napomáhá kojící polštář, který se pak rozhodně využije během kojení.
Zázrak jménem kojící polštář
Celá řada maminek si nemůže kojící polštář vynachválit. A to jak před tak po porodu. Před porodem ho využívají pro pohodlný spánek, protože si jím podepřou bříško, což vede k nerušenému spánku. Dobrým pomocníkem je také těhotenský polštář, ten bývá větší a dokáže se krásně přizpůsobit těhotenskému tělu.
Proč spaní na levém boku?
Při otázce jak spát v těhotenství se nejčastěji doporučuje spaní na levém boku podporuje a zlepšuje krevní oběh dítěte. Díky tomu se také zlepšuje vedení výživy z placenty matky. Poloha ne levém boku také napomáhá k lepší funkčnosti ledvin, které pak odvádějí přebytečné a škodlivé látky a tekutiny z těla.
Proč ne na pravém boku?
Spaní na pravém boku se nedoporučuje, protože napravo je hlavní céva, která vede krev do dolní poloviny těla, této žíle se říká dutá žíla. Spaní na pravém boku nebo na zádech by pak mohlo vést k útlaku této žíly a tím by se zpomalil odtok krve z placenty.
Co poloha na zádech?
Poloha na zádech se nedoporučuje především v posledním, tedy třetím, trimestru. V této poloze totiž může dojít k onomu utlačení duté žíly. Při utlačení může dojít k pocitu nevolnosti a dušení. Co je důležité dodat – pokud se nejedná o rizikové těhotenství nebo se každým dnem nechystá porod, nemusí mít budoucí maminka obavy, že se v noci nevědomky přetočí na záda a nastanou nějaké komplikace.
Nespavost
Co se velmi často řeší je také to, že těhotné ženy často trpí nespavostí, která může mít negativní vliv na vývoj plodu. Ani to není úplně pravda. To že těhotná nespí, nemá na plod žádný vliv, ten má totiž vlastní rytmus spánku a bdění.
Dodržujte spánkovou hygienu
Pro lepší spánek, a to nejen těhotné ženy, je dobré z ložnice odstranit veškeré rušivé prvky. Těmi jsou především televize, mobil, tablety apod. V ložnici by mělo být vždy vyvětráno a chladněji než v ostatních místnostech.
Také je dobré tělo během dne unavit. Stačí pravidelné procházky, které ovšem nemusí být zrovna dlouhé. Na klidný spánek pomáhají uklidňující knihy, které vás svým příběhem dokáží uklidnit a uspat.
Na velký nedostatek spánku také pomáhají bylinné čaje, které obsahují kozlík lékařský, meduňku lékařskou nebo mátu peprnou. Pomoci mohou také éterické a masážní oleje. V těhotenství je ovšem potřeba zajít na masáž určenou přímo pro těhotné.