Opustil vás elán a do svého zaměstnání jste se přestali těšit? Možná je načase změnit zaměstnavatele a podívat se po jiné práci, která by vás lépe uspokojovala. Kdo hledá, najde, a to platí i o novém zaměstnání. Budete-li trpěliví, podaří se vám to. V každém případě je však před vámi jeden důležitý právní úkon – rozvázání pracovního poměru. Na dohodu většina firem nerada přistupuje, takže vám nezůstane nic jiného než dát výpověď. Jak na to, aby vše bylo právně správné?
Jak správně napsat výpověď
Pokud dáváte výpověď z pracovního poměru, nejste povinni uvádět žádný důvod. Vzor výpovědi lze stáhnout z internetových stránek, což vám při jejím psaní může hodně pomoci. Určitě by v ní však neměl chybět adresát, tedy váš současný zaměstnavatel, a označení, že jde o výpověď. Měli byste uvést své jméno, datum narození a bydliště a vlastní text.
Aby byla výpověď platná, musí být vlastnoručně podepsána a její doručení by mělo být prokazatelné. Nejlepší je nechat si od stávajícího zaměstnavatele potvrdit kopii výpovědi, nebo výpověď zaslat prostřednictvím České pošty doporučenou zásilkou. Výpovědní doba je určená zákonem a bývá zpravidla dvouměsíční – začíná prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi a končí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce.
Na sepsání životopisu si dejte záležet
Hledáte-li si nové zaměstnání, obvykle potenciálnímu zaměstnavateli zasíláte strukturovaný životopis, na základě kterého vás personalisté případně pozvou na výběrové řízení nebo osobní pohovor. I na sepsání životopisu je třeba si nechat záležet, respektive na průvodním dopise, který pak posíláte společně s ním. V něm je nutné sepsat vše tak, abyste personalisty zaujali a vynikli mezi ostatními uchazeči o práci, jichž může být na jedno pracovní místo hned několik. Nejste-li si jisti, jak správně životopis napsat, tak také vzor životopisu najdete na internetových stránkách ke stažení zdarma.