Mít doma vlastní infrasaunu už nemusí být nesplnitelný sen. Spousta lidí už dávno přišla na to, že infrasauna může být v mnoha ohledech výhodnější než klasická finská sauna – takže my vám dnes prozradíme, na co byste při výběru infrasauny neměli zapomenout.
Proč infrasauna není sauna?
Hlavní rozdíl je ve způsobu, jak se ohřívá lidské tělo. V sauně se nejdříve musí roztopit saunová kamna a ta ohřívají vzduch – ten teprve postupně prohřívá vaši pokožku. U infrasauny to je naopak – infračervené záření z infrazářičů přímo prohřívá vaše tělo a nikoli vzduch.
Kam s ní?
Infrasaunu můžete mít v interiéru nebo venku. Nejčastěji ji najdete v koupelně nebo v ložnici, ale setkali jsme se i s infrasaunou v obývacím pokoji. Není to problém, protože (na rozdíl od finské sauny) nepotřebuje žádné odvětrání a stačí jí přirozené proudění vzduchu v místnosti.
Poslední dobou se infrasauna čím dál častěji zabydluje i v zahradě nebo na terase. Pro tuto variantu je nutné myslet na dokonalou izolaci stěn a kvalitní střechu. Když zvolíte správnou konstrukci kabiny, nemusíte stavět drahou základovou desku, ale postačí základové patky.
Pro jednoho nebo raději pro dva?
Chcete mít infrasaunu jen pro sebe? Pak vám bude vyhovovat infrasauna pro jednoho – úplně jí postačí půdorys jen o trochu větší než je váš sprchový kout. V infrasaunách se totiž už z principu téměř vždy sedí.
Nejvíce se ale prodávají infrasauny pro dva – vždyť saunování si nejvíce užijete společně s někým, koho máte rádi. Pro dvě dospělé osoby začínají půdorysné rozměry infrakabiny na šířce 1,2 a délce 1,4 metrů. Výška infrasauny bývá standardně 2 metry.
Dřevo, sklo nebo kámen
Výběr materiálu pro stavbu infrasauny je dnes opravdu široký, ale základem je stále dřevo. Nejvhodnější je cedr, který obsahuje esenciální oleje, takže vás při každém saunování obklopí příjemná vůně.
Pro náročné zákazníky lze vyrobit třeba celou stěnu z kaleného skla nebo naopak použít speciální desky Rohol s kamennou dýhou, která vypadá jako opravdický kámen.
Infrazářiče
To nejdůležitější jsme si nechali na konec. Na zvoleném typu infrazářiče totiž záleží, zda bude vaše infrasauna obyčejnou prohřívárnou nebo zda bude mít i léčivé účinky.
Jak to je možné?
Typů zářičů najdete na trhu spousty. Když vidíte levnou infrasaunu, bude mít téměř jistě nejlevnější keramické ploché zářiče nebo podobný typ. Ty se rozehřívají několik dlouhých minut a produkují pouze část spektra infrazáření. Vaši kůži budou ohřívat jen povrchově.
Na druhé straně stojí infrazářiče Vitae, které dosáhnou plného výkonu prakticky ihned po zapnutí a produkují kompletní spektrum infrazáření (typ A, B, C). Takové infrazáření je nejpodobnější opravdickému sluníčku, prohřeje vaše tělo do hloubky několika centimetrů a má i léčivé účinky.
Vybírat očima nestačí
Infrasaunu nevybírejte jen pohledem – tak nepoznáte rozdíly ve zpracování dřeva nebo v použitých materiálech. Porovnávejte, zkoušejte. A pamatujte – nejlepší infrasauna je vždy infrasauna na míru.