Místo hodného miminka ubrečený řvoun, co ne a ne přestat. Nevyspalá a zoufalá maminka, která už si neví rady. Koliky u dětí, zvlášť u těch nejmenších do 3 měsíců, jsou náročné a vyčerpávají, ale dají se zvládnout.
Až 25% dětí do tří měsíců věku trpí po kojení bolestí bříška a křečemi. Tříměsíční kolika, dětská kolika, prdíky, názvů je mnoho, ale znamenají vždy jedno jediné: miminko, které pláče, křičí, kroutí se a ohýbá a je k neutišení. Příčiny mohou být různé, přesný vliv nějakého faktoru na vznik koliky i přes vědecké studie nebyl zatím zjištěn. Nejčastěji koliku způsobuje plynatost, kdy vzduch ve střevech tlačí na jejich stěny a způsobuje křeče. Za to může ne zcela vyvinutá zažívací soustava, polykání vzduchu při kojení a vliv mohou mít i potraviny konzumované matkou. Koliky může způsobovat také intolerance laktózy, se kterou si trávicí trakt miminka nedokáže poradit. Poradit se s dětským lékařem je hlavním způsobem, jak řešit intoleranci laktózy a pomoci tak kojenci se bolestí břicha zbavit vysazením určitých potravin a kravského mléka. Za další možnou příčinu se označuje i nervozita a neshody v rodině. Koliky samy vymizí nejčastěji po třetím měsíci věku dítěte. Jak to však zvládnout se zdravým rozumem do té doby?
Pár dobrých rad, moderních i těch z dob našich babiček, se vám určitě neztratí:
– fenyklový čaj
– masáže bříška
– teplé obklady
– kapičky
– nošení v šátku
– houpání
– utišování a mluvení
Nejúčinější je kombinace všeho. Přítomnost a blízkost maminky, uklidňující houpání a hlas, teplo na bříško a jemné masáže pomohou proti křečím a uvolní napjaté svaly. Mnoho rad a nápadů najdete na webu detskekoliky.cz, který se kolikám věnuje. Nezapomeňte, že miminko vnímá své okolí a tak i když se cítíte nevyspalá a bezradná, zkuste si najít chvilku na odpočinek a načerpání sil. I kdyby to znamenalo, že si půjdete lehnout se svým miminkem ve tři odpoledne a v noci budete chovat a houpat. A špinavé nádobí nebo nevyprané ručníky jistě rády počkají. Spokojenost vaše i vašeho dítěte je nejdůležitější.