Lákají vás jarní výjezdy do přírody, ale rádi byste jeli dál a do náročnějšího terénu, než zvládnete na běžném kole? Nebo chcete stačit partnerovi při romantických vyjížďkách? Ať už je váš důvod jakýkoliv, poradíme, jak vybrat to správné pro vaše potřeby.
Počet kilometrů na jedno nabití
Důležitým parametrem, který vás bude jednoznačně zajímat, je dojezdová vzdálenost na jedno nabití. To samozřejmě ovlivňují další faktory, jako je zvolený terén nebo váha jezdce či zda využijete možnost asistovaného šlapání. Na jedno nabití můžete nicméně dojet od 30 do 150 kilometrů, takže zvládnete i náročnější výlet. Vyšší dojezdová vzdálenost souvisí s kapacitou baterie, proto počítejte s vyšší pořizovací cenou.
Do dálek i do města
Elektrokolo je vychytanou pomůckou pro všechny, kdo chtějí všechny plusy klasického kola povýšit na vyšší úroveň a zažít více zážitků, i když nejsou tak zdatní sportovci nebo si chtějí užít více kilometrů a náročnější trasy, než by zvládli během obyčejné jízdy. Při výběru elektrokola je důležité říct si, v jakém prostředí budete jezdit. Pokud jste vyznavači městského života, jistě oceníte klasické městské modely, nicméně na trhu se nabízí i velké množství horských a trekových kol.
Pomalé i rychlé jízdy
Dalším aspektem je i maximální rychlost a výkon motoru. Slabší motor bude stačit na běžné jízdy městem, silnější motor oceníme na výlet v náročnějším terénu. Maximální možná rychlost elektrokol je zákonem upravena na 25 km/h, nicméně stále se jedná o skvělou alternativu běžného kola. Vybere si tak nadšený cyklista, který je zvyklý na určitou náročnost i začínající jezdec, který nemá ještě tolik “našlapáno”.
S pořízením elektrokola se nevyhnete ani nákupu kvalitní helmy a jiných podstatných bezpečnostních prvků. Ty vám totiž mohou v případě nehody zachránit i život, proto nepodceňujte jejich kvalitu a účinnost.
Nutno ještě podotknout, že ani s pořízením tohoto schopného pomocníka byste rozhodně neměli opomenout vaši kondici a nechat se ukolébat na “elektro vavřínech”. Na své fyzičce pracujte, ať už za pomoci rotopedu, běžeckého pásu či třeba boxovacího pytle. Důležité je, aby vás pohyb bavil, protože tak vám bude dělat radost a prokazovat tu správnou službu jak po fyzické, tak po psychické stránce.