Senioři nyní, stejně jako jiné věkové skupiny, kvůli covidu tráví více času doma. Ačkoliv by se mohlo zdát, že je to jenom dobře, opak je pravdou. K nejvíce zraněním starších lidí bohužel dochází právě doma nebo v blízkosti domova.
Čísla hovoří jasně. K 55 % zranění pádem u starších lidí dojde doma, dalších 23 % se odehrává venku, ale poblíž domova. V domácnosti je „nejnebezpečnějším“ místem toaleta (29 % zranění), následovaná obývacím pokojem, kuchyní a ložnicí.
Kdyby ke zranění došlo na ulici, kolemjdoucí by snad pomohli, jenže co když se vše odehraje doma, kde je senior sám? Právě pro takové případy existuje SOS tlačítko.
Řešení problému nové generace
V dřívějších stoletích jsme takové potíže neměli, protože generace žily společně, a tak se o starší členy rodiny vždy někdo postaral. Dnes však senioři častokrát žijí v bytě či domě sami.
Existuje vícero řešení, možná víte, že i některé telefony pro seniory jsou opatřené SOS tlačítkem. SOS tlačítko pro seniory se však dá pořídit taktéž samostatně. Jde o zařízení, které se nemusí nabíjet – je poháněno baterií s životností 10 let. Nepotřebuje ani SIM kartu, ani Wi-Fi.
Univerzální SOS tlačítko jako náramek či přívěsek
Co se stane po stisknutí tlačítka? Záleží na vás. Tlačítko může poslat SOS zprávu na telefon rodiny či sousedů. Lze ho dokonce napojit na výjezd zásahové služby.
Toto SOS tlačítko lze instalovat napevno třeba v koupelně nebo právě na toaletě, kde dochází k největšímu množství domácích úrazů. Je vodotěsné, tudíž umístění v koupelně není problém.
Stejně tak se však dá nosit jako SOS náramek nebo SOS přívěsek, takže ho dotyčný může mít neustále u sebe. Může si ho brát i ven, avšak lokalizace není možná. Máte-li zájem o SOS tlačítko pro seniory na krk s lokalizací, existuje jiný produkt vybavený GPS. Najdete ho v sortimentu firmy REX, jež je partnerem T-Mobile. Za tlačítko se platí roční poplatek, avšak částka, o kterou jde, za bezpečí seniorů rozhodně stojí.