Zdraví lidé berou přirozené početí dítěte jako samozřejmost. Jenomže se najde i dost párů, které to štěstí nemají. Pomáhají jim lékaři, kteří dokáží hotové zázraky – díky asistované reprodukci mohou otěhotnět i ženy, kterým by za „normálních“ okolností těhotenské bříško nikdy nenarostlo. Zkušenosti lékařů však nestačí, zapotřebí jsou i zdravé pohlavní buňky, a to jak ženské, tak mužské. Pokud se na to cítíte a ráda byste ostatním ženám pomohla, jistě vás zajímá, jak darování vajíček probíhá a kdo je ideální dárkyně. Odpovědi se dozvíte v následujících řádcích.
Vajíčka mohou darovat jen zdravé ženy
Žena, která projeví zájem o darování oocytů, musí podstoupit několik vyšetření, na základě kterých lékař posoudí, zda je jako dárkyně vhodná. Proces začíná pohovorem s lékařem, pokračuje gynekologickým vyšetřením a odběry z krve. Důležité je i genetické vyšetření, které žena podstoupí pouze jednou – výsledky tohoto vyšetření se nemění a v případě, že žena projeví zájem darovat vajíčka vícekrát, bude se přihlížet k prvnímu vyšetření.
Co se týče obecných požadavků, ideální adeptka na darování oocytů je zdravá žena ve věku 18 až 33 let. Výhodou je, pokud má alespoň jedno dítě, nicméně žádná z klinik provádějící umělé oplodnění Praha, nic takového striktně nevyžaduje.
Jak darování vajíček probíhá?
Odběr vajíček probíhá tenkou jehlou. Dárkyně je na krátkou dobu v narkóze a cca hodinu po odběru může jít domů. Zdravotní rizika související s odběrem jsou naprosto zanedbatelná a ve většině případů může žena den po odběru opět nastoupit do práce.
Darování vajíček je v České republice legální a naprosto anonymní. Dárkyně se může kdykoliv rozmyslet a od svého záměru upustit.
Nyní již víte, co darování vajíček obnáší. Bez obětavých žen (a mužů) by asistovaná reprodukce nemohla fungovat. Přidáte se k nim i vy a pomůžete ostatním ženám?