Přemnožení koček je problém, o kterém se mluví čím dál více. Velký problém způsobují nejenom ve městech, ale také v přírodě. Kočka je totiž obratný lovec, který může v ekosystému napáchat velké škody. Zvláště proto, že nezabijí jenom z hladu, ale také pro zábavu. S bojem proti přemnožení výrazně pomáhá kastrace a navrácení do původního prostředí. Jestliže máte kočku, která chodí ven, kastrace by měla být samozřejmostí. Jak je to však v případě, že s vámi žije čistě bytová kočka?
Alespoň jednou!
Ještě dnes mezi lidmi přetrvávají zmýlené názory o tom, že každá kočka by měla mít za život alespoň jednou koťátka, jinak se vystavuje riziku vzniku rakoviny. Jedná se však o pověru a neexistuje jediný důvod, proč nechat svoji kočku mít koťata. Pokud se tedy rozhodnete nekastrovat, bude vás to stát nemalé trápení. Kočka totiž pravidelně mrouská, což není příjemná záležitost pro vás ani pro ni. U kocourů se může rozvinout značkování, které se pak velmi těžko odnaučuje. Navíc v období říje mohou být agresivní a často utíkat z domova. Proto kastraci zvažte. Předejdete tak zbytečným problémům.
Péče o kastrovanou kočku
Po kastrace se kočka výrazně zklidní – nebudou ji ovládat pudy, zmírní se její temperament a bude více mazlivá. Také se sníží riziko vzniku zánětu dělohy nebo močových cest. Péče o kastrované zvíře není nijak náročná, jediné, co je potřeba upravit, je četnost a množství podávaného krmiva pro kočky. Kastráti totiž mají ve zvyku rychle přibírat. Je tedy potřeba hlídat, aby se u kočky neobjevila nadváha. To lze však vyřešit speciálními granulemi přímo určenými pro kastrovaná zvířata. Protože již kočka nebude tolik aktivní, může častěji polehávat v kočičím pelíšku. Je tedy třeba si s ní pravidelně začít hrát, aby měla potřebný pohyb. To vyřeší interaktivní kočičí hračky nebo udička s myškou na provázku.