Plánujete si koupit novou sedačku a přemýšlíte, jaký druh potahu zvolit? Kůže nebo látka? To je otázka, na kterou není jednoznačná odpověď’. Každému totiž vyhovuje něco jiného. Abyste si z obou potahů vybrali ten pravý pro vás, sepsali jsme ty nejdůležitější výhody i nevýhody jak látkových, tak kožených sedaček.
Látkové sedací soupravy
Výhody:
Příjemná na omak – Látka je měkká, jemná a některé úpravy mají i delší vlas, což působí při sezení velmi příjemně. Takovéto vlastnosti mohou být pro řadu lidi mnohem přitažlivější nežli chladná a někdy i lepkavá kůže.
Má minimalistický look – Na rozdíl od kůže, která téměř vždy působí v prostoru dominantním dojmem, textil vyznívá v obýváku jemněji. Může tak být vhodnou volbou do menších prostor a do místností, kde chceme dát důraz na jiný kus nábytku nežli na sedačku.
Na výběr máte i omyvatelné potahy – Málo kdo ví, že i textilní sedačky se dají velmi jednoduše čistit. Většinou se jedná o moderní, uměle vytvořené látky, například ty s nanoúpravou. Při vzniku skvrny je stačí přetřít vlhkým hadříkem a flek je pryč. Vhodné jsou tak pro rodiny s dětmi a díky svoji pevnosti i pro majitele domácích mazlíčků s ostrými drápky.
Nižší cena – I když si za výše zmíněné speciální textilie něco připlatíte, celkově jsou látkové potahy levnější než ty kožené.
Nevýhody:
Náchylné k oděrkám – Textilní sedačky nejsou tak stálé jako ty kožené, a tak se může stát, že už po nějaké době se na sedačce objeví lesklá vyseděná místa. Snadněji se na nich také zatrhne nitka nebo vznikne malá dírka.
Pozor na pravidelnou údržbu – Aby vám látková sedačka vydržela dlouho krásná, potřebuje náležitou péči, což pro někoho může být doslova nezvladatelné. Minimálně každý týden byste ji měli vyluxovat, aby se na ni neusazoval prach. Jednou za čas zas vyžaduje vytepovat.
Kožené sedací soupravy
Výhody
Stálost – Asi největší výhodou kůže je její výdrž. Pokud se nenecháte oklamat nízkou cenou a zainvestujete do opravdové kvality, kožený potah vám vydrží atraktivní více jak deset let.
Snadná omyvatelnost – Kvalitní kůži nemůžete překvapit téměř žádnou skvrnou. Většina nečistot jde umýt obyčejnou vodou. U látkové sedačky už musíte mít speciální omyvatelný potah. I kožená sedačka tak může být vhodná do rodin s malými dětmi. Pozor dejte ale na to, aby se vaše ratolesti na sedačce umělecky nevyžívaly s propiskami či fixami. Umýt je, bývá problém. Přibližně jednou za rok je třeba kůži naimpregnovat. Případné skvrny půjdou dolů mnohem snadněji.
Vhodná do velkých prostor – Díky svému luxusnímu a dominantnímu vzhledu se kožené sedací soupravy a křesla hodí především do větších obývacích prostorů, kde opticky zaplní prostor, který někdy bývá těžké zabydlet a zútulnit.
Nevýhody
Chladný povrch – Především v zimě může být pro někoho problém, že kůže je velmi chladná. Lidé jí pak zbytečně přikrývají dekami, což je při tak vysoké investici škoda. Pokud tedy nemáte rádi velké teplotní změny a bývá vám často zima, raději si kupte látkovou sedačku.
Pozor na teplo a barvy – Právě kvůli vysoké investici je třeba si dát větší pozor na to, kam sedačku postavíte. Přímé slunce ničí její barvu, ale to i platí i pro látkovou sedačku. Kůže ale mnohem více trpí působením tepla – dříve se tak vytahá. Musíme si i dávat pozor, v čem si na sedačku sedáme. Nové džíny mohou sedačku nenávratně obarvit, stejně jako otisk od novinové barvy.
Vysoká cena – Kvalitní, například hovězí kůže není levnou záležitostí. Pokud vám v nějakém letáčku, co vám přišel do schránky, nabízejí koženou sedačku doslova za pár stovek, nenechte se oklamat a pořádně se vyptejte na původ kůže. Pečlivě si prohlédněte i vystavené kousky, abyste viděli, jak kůže ve skutečnosti vypadá. Kvalitní kůže je pevná a silná a cena sedačky se tak vyšplhá i na několik desítek tisíc korun. Odměnou vám pak ale je kvalitní povrch, který vám dlouho vydrží.