Téměř každá dívka si přeje být v dospělosti matkou. Pokud však přes veškeré snahy k početí dítěte nedochází, je to pro ženy velmi frustrující. V současné době však není léčba neplodnosti neřešitelným problémem. Moderní medicína nabízí několik způsobů, které vám k vytouženému miminku dopomohou.
Co se skrývá pod pojmem umělé oplodnění?
Nejprve je třeba si říci, že za neplodností stojí nedostatečná kvalita spermií či vajíček. Častým viníkem je též odkládání těhotenství. S pozdějším věkem se zvyšuje riziko zdravotních potíží, potažmo problémů s otěhotněním. V těchto případech přichází na řadu léčba neplodnosti, která spočívá v umělém oplodnění in vitro nebo v laboratoři.
Seznamte se s metodami umělého oplodnění
Mezi neinvazivní metody oplodnění patří intrauterinní inseminace. Tento odborný název hovoří o zavedení spermie přímo do děložní dutiny. Díky tomu je spermiím usnadněna cesta k vajíčku a současně se uměle navýší jejich počet, aby šance na otěhotnění byla co nejvyšší.
Zkratka IVF představuje mimotělní oplození známé pod lidovým názvem „oplodnění ze zkumavky“. V takovém případě mluvíme o asistované reprodukci, neboť k odebraným vajíčkům jsou přidány spermie. Ty ovšem do vajíčka musí proniknout samy bez lékařského zásahu. Tato metoda je nejpřirozenějším napodobením běžného oplodnění.
Třetí nejpoužívanější metodou je intracytoplasmická injekce spermie. Zjednodušeně řečeno jde o to, že se spermie přímo vpraví do vajíčka.
Komplexní vyšetření je základ
Na začátku celého procesu stojí registrace klienta. Ten vyplní potřebné dotazníky a dodá požadovaná vyšetření. Celé léčbě předchází důkladné prozkoumání zdravotního stavu a s tím související získání podrobné anamnézy. Je potřeba zjistit prodělané nemoci či operace, díky čemuž se lékař dozví detailnější informace o pacientově zdraví. Poté následuje gynekologická prohlídka včetně abdominálního a vaginálního ultrazvuku. Nesmí chybět sestavení hormonálního profilu, v němž je zjištěna a popsána aktivita jednotlivých hormonů s přímým vlivem na otěhotnění. U mužů se vyšetřuje ejakulát. Spermiogram podá informace o aktivitě, mobilitě, množství, tvaru a barvě spermií.
Asistovaná reprodukce krok za krokem
Dalším důležitým krokem je konzultace, při které se proberou veškeré formy léčby. Samozřejmostí je individuální léčebný plán, jenž je sestaven každému klientovi přímo na míru. V samotné léčbě přichází první na řadu stimulace, při níž jsou užívány předepsané léky. Tento proces trvá 12-16 dní. Po 5.-7. dnech je možné provést první ultrazvuk. Když je vše v pořádku, tak 2.-4. den po druhém ultrazvuku je naplánováno odebrání vajíček. V ten samý den dojde k jejich oplodnění, proto je třeba mít připraveno mužské sperma. Výsledek je znám již následující den. Pokud bylo oplodnění úspěšné, po 3-5 dnech dojde k přenosu embryí. Není třeba se ničeho obávat. Celý proces se velmi podobá běžnému gynekologickému vyšetření. Po 14 dnech je možné udělat si těhotenský test.
V čem spočívá dárcovský program?
Ženy se špatnými výsledky vlastních vajíček, tzv. oocytů, mohou využít možnosti darování vajíček. Dárkyněmi jsou ženy zpravidla ve věku 18-32 let, které podstoupily velmi přísná vyšetření. Ty se vztahují i na genetickou diagnostiku a vyšetření pohlavně přenosných chorob. Vajíčka těchto dárkyň jsou oplodněna spermiemi buď partnera, nebo anonymního dárce. Dárcovský program nezahrnuje pouze darování vajíček, ale také dárcovství embryí a spermií.
Chcete se dozvědět více?
Veškeré informace týkající se léčby neplodnosti a umělého oplodnění naleznete na webových stránkách klinik FertiCare Prague a Karlsbad Fertility.