Dodržování pitného režimu je důležité po celý rok. Avšak především v létě je potřeba dostatečný příjem tekutin obzvláště zdůraznit. V horkém slunečném počasí ztrácíme díky zvýšenému pocení velké množství tekutin, proto je třeba je zase přijmout zpátky, aby nedošlo k dehydrataci či přehřátí organismu. Vždyť voda tvoří až 60% našeho těla, vliv v něm má na řadu funkcí. Proto jsme na její ztrátu velice citliví a její nedostatek pro nás představuje velké nebezpečí.
I když vás to v horku svádí ke konzumaci ledových nápojů, zkuste se jim vyhnout, organismus na ně totiž musí vynaložit velké množství energie a tepla, paradoxně tak naše tělo více zahřívají. Ledové pití totiž způsobí, že se začnete potit ještě více, protože tělo se musí s teplotní změnou vyrovnat a činí tak tím způsobem, že „přitopí“. Vězte, že teplý čaj vás osvěží daleko více. Ačkoli se u nás spojuje čaj hlavně se zimními měsíci, rozhodně není pouze nápojem na zahřátí.
Ideální je slabý zelený čaj, který efektivně ochlazuje organismus, a to i v případě, že ho pijeme teplý. Ochladí vás stejně spolehlivě jako klimatizace. To dávno vědí obyvatelé horkých zemí sužující vedra – pijí horký čaj a dokonce i osolený, díky tomu udrží v těle více tekutin. Navíc podpoří váš metabolismus, povzbudí a dodá vám antioxidanty. Zelený čaj navíc pozitivně působí také na psychiku, je ideální proti depresím, zlepšuje soustředění, schopnost učit se a dokonce zpomaluje stárnutí. Výborné jsou v létě také bylinné čaje, které rovněž prospějí vaší mysli. Za královnu všech bylinek je považována kopřiva, jedna z našich nejlepších léčivých rostlin. Kopřivový čaj pročišťuje krev, podpoří látkovou výměnu v těle, pomáhá i při chřipce a nachlazení a výborně se hodí na různé očistné kúry. Vyzkoušet můžete také pečený čaj. Zatímco v zimě příjemně zahřeje, v létě zalitý vodou nebo minerálkou naopak osvěží. Na výběr jsou různé druhy ovoce.
Nezapomeňte, že pocit žízně je subjektivní, proto pijte i když žízeň nemáte. Hlídejte si množství tekutin ideálně v rozmezí 2 – 3 litry za den. Zohlednit nezapomeňte váš zdravotní stav, sportovní aktivitu a prostředí, ve kterém se pohybujete.