Kašel je obranná reakce organismu, která směřuje k uvolnění dýchacích cest od nežádoucích látek. Obecně se kašel dělí na suchý, dávivý a vlhký. Důležitá je účinná a včasná léčba, aby potíže nepřerostly v chronické. Nejčastější příčinou onemocnění jsou infekce. Svůj vliv mají i genetické faktory a okolní životní prostředí. Náchylnější na kašel bývají obyvatelé větších měst, kde jsou jejich dýchací cesty neustále vystavovány smogu a znečištěnému ovzduší. Velmi malé děti trpí kašlem v důsledku akutního zánětu nosohltanu a horních cest dýchacích. V takových případech se jedná o tzv. vlhký kašel. Naopak suchý, dráždivý kašel vzniká většinou vlivem virového onemocnění a zpravidla bývá provázen zvýšenou teplotou, bolestmi hlavy, svalů a kloubů. Neinfekčními přičinami bývají průduškové astma, reflux a chronická či alergická rýma.
Základní doporučení
Mezi tipy, jak se vypořádat s nastalou infekcí, patří důkladné zvlhčování sliznice, což znamená zajistit nemocnému dostatek tekutin a zároveň zvlhčit vzduch v místnosti. Abychom zabránili ještě většímu podráždění dýchacích cest, omezíme jakékoliv dráždivé látky v okolí. V místnosti samozřejmě nekouříme, ale ani nepoužíváme silných parfémů apod. Od nepříjemných příznaků uleví teplý čaj, masáž hrudníku a zad a teplá sprcha.
Efektivní léčba
Mezi přírodní prostředky doporučované pro léčbu kašle patří nať podběle, lipový květ nebo jitrocelový sirup. Účinná je cibule, kterou na drobno nakrájíme, zakápneme trochou medu nebo cukru a celé necháme přiklopené několik hodin odležet. Vysráženou tekutinu užíváme po lžičkách jako lék. V lékárně nám doporučí mnoho zaručených a osvědčených preparátů od kapek až po sirupy. Dávkování závisí na hmotnosti pacienta, zpravidla se užívají po jídle a je třeba je zapít dostatečným množstvím tekutin. Snadné užívání nabízí tablety Stoptussin, které jsou vhodné pro dospělé pacienty a děti starší dvanácti let. Léčba kašle trvá běžně zhruba dva až tři týdny, ale může se protáhnout i na více než měsíc. Záleží, jak účinnou léčbu zvolíme.