Před dvěma lety celý svět obletěla zpráva, že si hollywoodská herečka Angelina Jolie nechala kvůli nepříznivé rodinné anamnéze odstranit obě prsa. Chtěla tak předejít vzniku rakoviny prsu, která u ní byla více než pravděpodobná. Šla tehdy příkladem mnoha ženám po celém světě, ve kterých se hnulo svědomí, a začaly se aktivněji zajímat o možnosti prevence. Její příběh by rozhodně neměl zapadnout.
Aniž bychom vás chtěli strašit, rakovina prsu je nejčastější nádorové onemocnění žen v České republice. Ročně jí onemocní několik tisíc žen, přibližně třetina diagnostikovaných případů je smrtelná. Největší riziko propuknutí je kolem 40. roku věku, zdaleka to však není železným pravidlem. Dávno jsou známy případy mnohem mladších pacientek. Neexistuje sice zaručený a spolehlivý recept, jak zabránit zhoubnému bujení buněk v těle, nicméně můžete podniknout některá preventivní opatření, která umožní včasné odhalení nádoru (karcinomu) prsu, a tím zvýší vaše šance na uzdravení. Naděje je tu vždy, a když jí navíc půjdete naproti, je tu vysoká pravděpodobnost úspěšné léčby. Co pro sebe tedy můžete udělat?
Samovyšetření je základ
Základním stavebním prvkem preventivního programu proti rakovině prsu je samovyšetření. To by měla každá žena provádět pravidelně, cca měsíčně. Ideální doba pro samovyšetření nastává dva až tři dny po skončení menstruace. Vysvlečte se do půli těla, postavte se před zrcadlo, ruce nechte volně podél těla. Začněte se pečlivě prohlížet – zaměřte se zejména na to, zda nepozorujete změnu tvaru nebo zvětšení prsou, zvýšenou cévní kresbu, zarudnutí nebo změnu barvy. Totéž proveďte s rukama zdviženýma vzhůru, a to z různých úhlů a stran. Po sebepozorovací části přichází na řadu samotné prohmatávání – obě prsa postupně uchopte a prohmatejte krouživými pohyby pomocí tří prstů. Soustřeďte se na to, jestli na dotyk nepocítíte nějaké ztvrdlé místo či bulku. Nevynechávejte ani okolí prsou či oblast podpaží.
Pravidelný mamografický screening
Část prevence si můžete odbýt v klidu domova, chytré lékařské přístroje však plně nikdy nenahradí. Ty totiž umožňují rozpoznat předrakovinné stádium, včasně ho podchytit a započít léčbu. Konkrétně v případě rakoviny prsu jde o tzv. mamograf, který pracuje s malou dávkou rentgenového záření. Jedná se o radiodiagnostickou metodu prováděnou na specializovaných pracovištích.
Na toto vyšetření je třeba mít žádanku – tu vám vypíše váš praktický lékař nebo gynekolog. V rámci všeobecného zdravotního pojištění na něj máte bezplatný nárok jednou za dva roky po 45. roku. U žen do 40 let se před podstoupením mamografického screeningu dává přednost klasickému ultrazvuku. To je dáno povahou mléčné žlázy, která je v tomto věku pro mamograf ještě nevhodná. Pokud je vám více než 40 let nebo si chcete kvůli špatné genetice nechat prsa vyšetřit častěji než každý druhý rok, je možné vyšetření provést na vlastní žádost a náklady (pohybují se obvykle kolem osmi stovek). Zjistěte si také, jestli vám na to může přispět vaše zdravotní pojišťovna. Příspěvek na mamografické vyšetření prsou dostanou ženy mezi 40 až 45 lety například u Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR.
Popsané preventivní kroky vás nic nestojí, nejsou nijak náročné nebo bolestivé a vzhledem k jejich možnému přínosu jsou velmi důležité pro vaše zdraví. Nezapomeňte, že s jakoukoliv rakovinou se nejlépe bojuje, když je zjištěna zavčasu.