Prach je náš všudypřítomný společník. Ukrývá se na podlaze, v posteli, na poličkách i ve vzduchu. Citlivým osobám způsobuje nepříjemné zdravotní problémy. Navíc pokud jsme vystaveni přemíře prachu dlouhodobě, může poškozovat naše dýchací ústrojí.
Co všechno nám kvůli prachu hrozí
Poletující částečky prachu vyvolávají i u zdravých osob svědění v nose, kýchání a nezřídka i kašel. Velmi častá je také alergie na prach, při které náš organismus reaguje na prachové částice abnormálně citlivě. My pak trpíme velice nepříjemnými příznaky. Patří k nim:
- kýchání
- zduření nosní sliznice
- vodnatá rýma a svědění nosu
- pocit ucpaného nosu
- dušnost a kašel
- pískání nebo sípání při dýchání
- tlak a bolest v dutinách
- svědění kůže
- atopický ekzém
Co způsobuje alergii na prach?
Nejčastějším spouštěčem alergické reakce je bytový prach, který se skládá ze směsi lidské kůže, zvířecích chlupů a roztočů, resp. jejich výměšků. Roztočům se velmi dobře daří zejména na tmavých, teplých a vlhkých místech. Naprostým rájem je pro ně naše lůžko. Prachovým roztočům vyhovují matrace, čalouněný nábytek, koberce a také závěsy. Další složkou prachu jsou také pylová zrnka, která do našich domovů pronikají okny, a dále spory plísní. Ty jsou nejvíce aktivní během vlhkého léta a podzimu.
8 tipů, jak omezit prach v domácnosti
1) Větrejte nárazově
Okna otevírejte vždy jen na chvíli. Větrejte krátce a intenzivně. Nedostane se k vám z ulice tolik nečistot a prach uvnitř nepoletuje celý den sem a tam.
2) Utěsněte mezeru pode dveřmi
Prostřednictvím této škvíry může prach volně proudit z místnosti do místnosti. Pomocí izolační pásky ji však můžete jednoduše zalepit.
3) Používejte sítě proti hmyzu
Sítě v oknech sice nezamezí vniknutí prachu a pylu na 100 %, ale část určitě zachytí.
4) Zbavte se lapačů prachu
Snažte se mít doma co nejméně zbytečných textilií, jako jsou závěsy, záclony, koberce, polštářky, plyšové hračky a dečky. Také různé dekorační předměty na sebe zbytečně přitahují prach.
5) Chraňte matraci
Pořiďte si speciální povlak na matraci, který je neprostupný pro roztoče a jejich alergeny. Tyto povlaky jsou pro alergiky absolutní spásou.
6) Vytírejte a vysávejte
Dávejte přednost vytírání před zametáním smetákem. Při zametání totiž víříte prach kolem sebe a spoustu ho během úklidu vdechnete. Lepší je vzít mokrý hadr a podlahy s ním jednoduše vytřít. Vysavač vezměte do ruky aspoň 1× do týdne, ideálně vícekrát. Množství prachu se tak značně eliminuje.
7) Stírejte prach
Utírání prachu bychom se správně měli věnovat každé 2–3 dny. K úklidu používejte navlhčenou utěrku z mikrovlákna, která prach dobře zachytí.
8) Zapojte klimatizaci nebo čističku vzduchu
Částečným řešením může být pořízení čističky vzduchu s ionizátorem. Pokud se chcete kromě nečistot zbavit i nadbytečné vlhkosti vzduchu, která způsobuje plísně, sáhněte raději po nástěnné klimatizaci. Moderní klimatizační jednotky si s vlhkostí i prachem hravě poradí, a proto se vyplatí je používat i v podzimních a zimních dnech.