Mateřská znaménka, fibromy, kožní výrůstky a další estetické nedokonalosti nám často komplikují život více, než by bylo třeba. Podvědomě se obáváme jejich odstranění, s nímž si spojujeme hlavně bolest a zdlouhavé omezující hojení. Lékařské přístroje známé jako elektrokautery však přinesly do tohoto odvětví medicíny malou revoluci, a dokáží zbavit pacienty strachu ze složitého zákroku.
Elektrokautery fungují na principu vytváření velkého množství tepla, které umožňuje rychle a přesně rozrušit lidskou tkáň a odstranit její nežádoucí části.
Jak vypadá zákrok s elektrokauterem?
Jestliže i váš čeká návštěva kožního lékaře a obáváte se jejího průběhu a výsledku, určitě čtěte dál. Vše je totiž jednodušší, než se na první pohled může zdát.
Samotný zákrok prakticky nebolí, cítit můžete jen lehké štípání, nicméně pokud jste citliví, je možné nechat místo umrtvit za pomoci masti. Elektroda elektrokauteru pak v místě zákroku vytvoří silné teplo, díky němuž se v místě kontaktu z buněk vypaří veškerá voda a vysušená tkáň se poté velmi lehce odstraní. Porušená tkáň je zároveň koaugulována – jinými slovy, šití nebude třeba.
Na místě zákroku zůstane jen malý stroupek, o nějž není třeba nijak výrazně pečovat. Můžete se sprchovat i běžně pohybovat. Jen na vystavení UV záření si musíte dát v nejbližších dvou měsících pozor.
Výhody použití elektrokauteru oproti klasickému skalpelu a laseru
Stále ještě váháte, jestli je pro vás ošetření za pomoci vysokofrekvenčního elektrického proudu to pravé? Pak si spolu s námi projděte seznam výhod, které elektrokauter pacientům přináší:
- odstranění estetických nedokonalostí je naprosto přesné do hloubky i do šířky
- stopy po zákroku (stroupek) jsou minimální
- rána se obvykle do jednoho roku zhojí zcela bez následků
- útvar je odstraněn okamžitě (oblíbený laser ho ponechává na místě a odhojení probíhá skrz tvorbu puchýře)
- hojení je výrazně kratší a jednodušší
- ošetření elektrokauterem je možné provádět prakticky kdykoli, bez ohledu na roční dobu nebo čerpání dovolené
Elektrokautery se navíc nepoužívají jenom v dermatologii. Setkat se s nimi můžeme i v ordinacích zubařů, ORL nebo gynekologů. Modely s vyšším výkonem pak najdou uplatnění i na traumatologii nebo břišní chirurgii. A aby toho nebylo málo, existují i příruční přístroje napájené tužkovými bateriemi. Jejich použití je vždy 100% sterilní, rychle a bezbolestné. Tak co říkáte? Ještě stále máte z návštěvy vašeho dermatologa strach?