Tak nějak všichni víme, že opalování není příliš zdravé, že nám hodně sluníčka škodí, že nedělá dobře naší kůži – a stejně na sluníčko chodíme moc rádi. Jen tak se natáhnout a nechat se hřát pod jeho paprsky, poslouchat šumící moře či šplouchání řeky je představa parádního dne pro mnoho z nás. Přeci jen je ale potřeba se před sluníčkem chránit a po slunění dopřát své pokožce tolik potřebnou péči. Mnoho lidí stále nepoužívá opalovací přípravky a když už ano, používají je špatně. Jak tedy vybírat, na co si dát pozor a jak je vůbec správně používat?
Proč je tomu tak?
Opalovací krémy chrání před spálením a také před škodlivým UV zářením a jsou buď ve formě tělového mléka, oleje či spreje. Výběr typu přípravku je spíše subjektivní záležitost, každému vyhovuje zcela jiný. Pokožka si totiž pamatuje a i když máte po pár dnech od spálení pocit, že se vlastně nic nestalo, není to vůbec pravda. Každé poškození se sčítá a projeví se sluneční alergií, pigmentovými skvrnami, rychlejším stárnutím a také se zvyšuje případné riziko zhoubných nádorů kůže. Není potřeba se obávat, že pokud se namažete, neopálíte se, tak tomu není.
Jak je to možné?
Na ochranu své kůže myslete s předstihem a krém naneste asi 20 – 30 minut před příchodem na slunce a nenechávejte to na poslední chvíli či až když začnete cítit pálení. To už je pozdě, ale vždy je rozhodně lepší později než vůbec – jak e říká. Nezapomeňte na citlivá nekrytá místa – rty, uši a nos. Krém nebo olej by měl pokožku pokrýt rovnoměrně, obecně platí množství asi 3 lžic na dospělého člověka. I když máte voděodolný přípravek, po příchodu z vody je potřeba vrstvu zase obnovit.
Jaký faktor potřebuju?
Existují 4 základní fototypy, které se liší především dobou, po kterou je pokožka přirozeně chráněna. Fototyp 1 se spálí opravdu velice rychle a často patří lidem s velmi světlou nebo pihatou pletí, naopak fototyp 4 se téměř nikdy nespálí. Jaký jste fototyp poznáte podle možné doby pobytu na sluníčku a typu kůže a také její reakce na slunění. Ne vždy musí platit, že lidé s černými vlasy jsou nejvyšší fototyp a blondýnky se spálí. Ochranný faktor SPF, resp jeho číslo, určuje násobek doby, po kterou je pokožka chráněna před případným spálením. Tedy například pokud víte, že bezpečně můžete být na slunci asi 15 minut, opalovací mléko s SPF 20 tuto dobu prodlouží na 300 minut.
Co potom dělat?
Odchodem ze sluníčka by péče o pokožku končit za žádných okolností neměla. Po sprše, která smyje veškeré nečistoty i zbytky případného opalovacího přípravku, je vhodné pokožce dopřát péči některým z přípravků po opalování. Jsou ve formě tělového mléka či gelu a jejich úkol je pokožku zklidnit, dodat potřebnou výživu a hydrataci či prodloužit efekt opálení.
Nemusíte ani ležet po celý den na sluníčku, a přesto se mu nevyhnete. Každý pohyb venku znamená, že se vystavujeme slunečním paprskům a zároveň rovněž škodlivému UV záření. Naše pokožka je pro pobyt na slunci po určitou dobu samozřejmě přirozeně chráněná, ale pak už jí musíme pomoci. Je vhodné používat opalovací přípravky i ty po opalování od stejné značky, aby byla péče kompletní. Na www.ziaja.cz najdete skvělé přípravky s různými faktory i v typu provedení. Z pohodlí domova se můžete na svou dovolenou či aktivity na sluníčku vybavit jak pro sebe, tak pro děti a ušetřený čas využít třeba k plánování výletů. Užijte si toto léto!