Diagnostikoval vám lékař šedý zákal? V tomto případě je operace jediné možné řešení. Obavy však nejsou na místě. Pokud zvolíte vhodnou nitrooční čočku, můžete vidět stejně jako za mlada a zbavit se brýlí.
Podle světové zdravotnické organizace WHO je šedý zákal příčinou až 48 % slepoty mezi dospělou populací. Platí to však zejména pro rozvojové země. U nás se šedý zákal, tedy katarakta, úspěšně léčí, a základní zákrok je dokonce hrazen zdravotními pojišťovnami. Při malé investici se však můžete najednou spolu se šedým zákalem zbavit i svých dalších zrakových problémů – krátkozrakosti, dalekozrakosti či astigmatismu.
S věkem se pravděpodobnost šedého zákalu zvyšuje
Šedý zákal se nejčastěji jako problém objevuje v pokročilejším věku, a i proto se nazývá senilní katarakta. Právě věk je nejčastější příčinou šedého zákalu, i když slovo „příčina“ není tím přesným vysvětlením. Proč se šedý zákal objevuje, nebylo totiž zatím prokazatelně zjištěno. Předpokládá se, že na jeho vzniku se podílí hned několik faktorů najednou.
V podezření je dědičnost, cukrovka, kouření, složení stravy i znečištění prostředí. Obecně trpí šedým zákalem více ženy než muži a svůj podíl má i příslušnost k rase (v černošské populaci se šedý zákal vyskytuje častěji). Šedý zákal zhoršuje UV záření (slunce i solárium), objevit se může po zánětlivém onemocnění oka, po úrazu, při nádoru oka i jako průvodní znak různých systémových onemocnění nebo metabolických poruch. Prokázáno bylo, že šedý zákal způsobuje dlouhodobé užívání některých typů léků, zejména kortikosteroidů.
Co přesně šedý zákal je?
Jde o zakalení čočky, které se projeví zhoršeným viděním jakoby přes špinavé sklo. Pacient začne mít zamlžené a rozostřené vidění, a to zejména při pohledu do dálky. Zhoršují se již existující oční vady, jako je krátkozrakost a astigmatismus. Oči se stávají citlivější k ostrému světlu i k oslnění, třeba při silném slunci nebo při jízdě automobilem v noci. Pokud se pacient kouká pouze jedním okem, mohou se mu předměty jevit zdvojenými až ztrojenými. Barvy přestává vidět sytě a každým okem je vidí jinak.
Jak na léčbu šedého zákalu?
Existuje v podstatě jediné řešení, jak šedý zákal odstranit. Onemocnění totiž nejde zpomalit ani zastavit. Uvnitř čočky dochází k trvalým metabolickým změnám. Vyléčení lze dosáhnout pouze chirurgicky, nahrazením původní lidské čočky umělou. Implantát pak v oku zůstává po celý zbytek života. Více se o operaci šedého zákalu dozvíte zde: https://www.neovize.cz/operace-sedeho-zakalu/.
Léčba šedého zákalu – to je jedno řešení, ale několik metod lišících se celkovým výsledkem zákroku
Manuální operace šedého zákalu s monofokální nitrooční čočkou
Jde o metodu, kdy je manuální operací pacientovi implantována monofokální nitrooční čočka. Ta nahradí vadnou čočku se šedým zákalem a pacient si současně volí zlepšení vidění, ale pouze na jednu vzdálenost. Tedy na dálku nebo na blízko. Už mezi čtyřicítkou a padesátkou nás však obvykle trápí jak krátkozrakost, tak dalekozrakost, mnohdy i astigmatismus. Znamená to, že tak či tak zůstaneme závislí na brýlích. Je to však jediná operace šedého zákalu, včetně čočky, která je plně hrazena všemi zdravotními pojišťovnami.
Manuální operace s prémiovou čočkou
Druhým řešením je využít úhradu manuálního zákroku zdravotní pojišťovnou, ale připlatit si za prémiovou čočku. Díky tomu má pacient možnost trvale odložit korekční brýle, protože implantovaná prémiová čočka dokáže vyřešit i kombinované vady. Implantují se čočky multifokální, které jsou vhodné pro lidi současně krátkozraké i dalekozraké. Speciálními jsou čočky trifokální, které umožňují rovněž vidění na střední vzdálenost. Torické čočky korigují astigmatismus a asférické vidění za šera.
Laserová operace šedého zákalu
Tato operace je nejmodernější formou provedení operačního zákroku, u kterého se rovněž implantují již zmíněné prémiové čočky. Zákrok ani čočky však v tomto případě nejsou zdravotními pojišťovnami hrazené. Ke nejkvalitněji provedeným operacím šedého zákalu patří ty za pomoci femtosekundového laseru LenSx. Podle odborníků přinesl do operací katarakty doslova revoluci. Vše řídí počítač, a tak je operace preciznější, šetrnější a přesnější. Nepoužívají se ostré nástroje a hodí se i pro komplikovanější případy. Celý zákrok se provede během 15 minut a už druhý den pacient na operované oko vidí.
Zdroj informací: www.neovize.cz, www.duovize.cz, www.neovizia.sk