Po dobrém a vydatném obědě by to chtělo kapku nějakého dobrého likéru, který by podpořil trávení. Takto posloužit může i ořechovka, která patří v České republice mezi velmi oblíbené pití. Je pro ni typická tmavě hnědá barva, kterou jí dodává hlavní její ingredience – nezralé vlašské ořechy v mléčné kvalitě.
Ořechovku vyrobíte i po domácku
Na výrobu domácí ořechovky existuje hned několik receptur, které se v mnohých rodinách dědí z generace na generaci. Někdo do ní dává cukr, jiný ho nahrazuje medem. Součástí některých receptů jsou kromě hřebíčku, skořice a pomerančové kůry také mandle, vanilka a muškátový květ. Základem je ovšem vždy kvalitní destilát – slivovice, vodka či tuzemský rum – a nezralé vlašské ořechy i s jejich brčálově zelenou slupkou, které dodávají ořechovce její typickou barvu. Samotná výroba ořechovky pak probíhá macerováním jednotlivých ingrediencí v alkoholu.
Kvalitní pití od českých výrobců
Ořechovka se ovšem vyrábí také průmyslovou cestou ve velkých palírnách a trh s alkoholickými nápoji je pak obohacený vysoce kvalitními produkty. I v tomto případě se liší jak složením, tak obsahem alkoholu. Například ořechovka z jesenických hor, známá pod názvem Ullersdorf, má obsah alkoholu 35 %. Její výroba trvá 30 dní a potom likér zraje další rok v nerezových nádržích. Vzniklá ořechovka má vanilkové a skořicové aroma s jemnou ovocnou chutí. Lesní med a směs speciálního koření je typický pro Chvalešovický ořechový likér. Macerace jednotlivých přísad probíhá po dobu několika měsíců. Výbornou nahořklou chuť má Sudličkova ořechovka, která je ideální na podporu trávení.
Máte pocit, že nabídka kamenných obchodů, co se sortimentu ořechovek týká, je nedostatečná? Pak navštivte internetové stránky e-shopu Pan Alfréd.cz. Pro pražské zákazníky nabízí službu navíc, a to rozvoz po Praze zdarma.