Když se ženám dostal do rukou šicí stroj, způsobil malou revoluci v šití. Odpadla totiž náročná ruční práce a výroba oděvů a dalších doplňků byla zase o něco jednodušší. Totéž se však dá říct o overlocku, který přinesl opět další zjednodušení. Kde všude je možné ho používat?
Vše začalo v 19. století
Historie overlocků je poměrně dlouhá, začala se psát už v polovině 19. století, a to ve Spojených státech amerických. Nejprve našly uplatnění v textilním průmyslu, teprve později se dostaly také do domácností. Dnes jsou overlocky již běžným vybavením i amatérských švadlenek, které se ve svém volném čase věnují výrobě oděvů pro sebe a své blízké. Přinášejí úsporu práce i času, přičemž práce na nich není nijak složitá.
Jak funguje overlock
O overlocku se dá říct, že je to víceúčelový stroj. Dokáže totiž nejen šít, zároveň látku i ořezává a začišťuje. Jeho nejdůležitější funkcí je tzv. diferenciál, což je rovnoměrný posun materiálu, který se sešívá. Jen díky správně nastavenému diferenciálu je výsledný steh rovný bez nepříjemného zvlnění. U overlocku si na první pohled všimnete většího množství nití, jež se při jeho práci používají. Na počtu nití závisí využití stehů i jejich kvalita. Nejoblíbenější a nejčastěji využívaný je čtyřnitný steh na pleteniny.
Šicí stroje Brother
Při výběru šicího stroje do domácnosti je třeba zohlednit to, na co bude hlavně používaný. Existují jednoduché stroje, jež jsou určené na občasné šití. Kdo se ale šití věnuje více, nebo dokonce na profesionální úrovni, musí sáhnout po dokonalých mašinách. Šicí stroje Brother mají mezi švadlenami velmi dobrý zvuk. Jsou oblíbené díky široké nabídce funkcím, kvalitnímu zpracování a také proto, že během používání nezklamou. Je na ně spolehnutí a ocení je jak švadlena, která má šití jako svůj koníček, stejně jako profesionální krejčová.