S koncem léta se na nás těší sychravé podzimní dny. Naše pleť „vymazlená“ sluníčkem, krémy s ochrannými faktory a letní pohodou, tou především, bude vystavena opět změnám počasí, a také změnám nálad. Vše souvisí se vším, tedy náš psychický stav se odráží také na naší pleti. V létě si nějaký ten „hříšek“ spáchaný na své pleti ještě můžeme dovolit, energii tělo i pleť čerpá ze slunce, ale s příchodem chladných dní už si na péči o pleť musíme dát záležet a více času trávit v koupelně. Prudký vítr, chlad, suchý vzduch, znečištěné ovzduší a také výkyvy teplot dávají naší pleti zabrat. Když se o ni nebudeme řádně starat, velice rychle se to na ní projeví.
Čistíme a čistíme
Správné čištění pleti je velmi důležité, dbejme na něm jako na čištění zubů. Obličejové partie ráno i večer očistíme pleťovým mlékem nebo čisticím gelem a proces dokončíme použitím pleťového tonika. Tedy návštěva koupelny ráno i večer nás nemine. Výborným a rychlým řešením je micelární voda, kterou můžeme pleť čistit i odličovat, též dvakrát denně. Klasické mýdlo se pro použití na pleť obličeje nehodí. Ani obyčejná voda nepostačí. Naše pleť přes chladnější dny potřebuje totiž také výživu.
Nezbytná je aplikace výživného krému s vitaminy. U suché a citlivé pleti volíme krémy mastnější, protože tento typ pleti je náchylnější ke ztrátě vody. U přirozeně mastné nebo aknózní pleti volíme krém hydratační. Smíšený typ pleti potřebuje hydratovat i chránit zároveň, nebraňme se proto kombinaci krémů. Přípravky s obsahem alkoholu bychom měli vyloučit, protože alkohol sám o sobě vysušuje.
Pozornost věnujme také samotnému mytí. Pokud budeme obličej omývat pouze vodou, odstraníme jen nečistoty v ní rozpustné a voda sama (obzvláště tvrdá voda) může epidermální vrstvu narušit. Klasická tuhá mýdla mají zásadité pH, které narušuje přirozeně mírně kyselý ochranný film pokožky. V zimních měsících nejsou vhodné dlouhé horké koupele. I když hodně relaxačních bylinných přípravků do koupele nás v zimě do vany láká. Pokud si je přesto nedokážete odpustit, vyměňte pěnu za olej. Po koupeli pokožku jen lehce osušíme ručníkem, abychom zabránili setření vzniklého ochranného filmu.
Krémy nad zlato
Základním předpokladem zdravé a krásné pokožky je hydratace. Mýtus o tom, že hydratační krémy se nesmí v chladném počasí používat, aby voda v pleti „nezamrzla,“ byl již vyvrácen. Držme se doporučení dermatologů a používejme v zimě krémy, které nám pomohou vodu v pokožce udržet, tedy ty mastnější, které přes léto schováváme do koupelnové skříňky. Pokud se jedná o kůži obličeje (pojem pleť je používán spíše jako kosmetický termín), je nutné při výběru správných ošetřujících přípravků přihlédnout k typu pleti.
Zdravá pokožka obsahuje přibližně 72 % vody, ve které probíhají metabolické procesy. Při optimální hydrataci je kůže jemná, vláčná, elastická. Její povrch je krytý mírně kyselým povrchovým filmem, který zabraňuje nadměrnému odpařování vody.
Také make-up si pořizujeme s obsahem hydratačních a zvláčňujících složek, zapomeňme na pudry nebo si pořizujme pudry typu 2 v 1, které pokožku tolik nevysušují. Pozor, také tvářenka či bronzer může obsahovat hydratační komponenty.
Dle lékárníků k poruchám hydratace kůže dochází jak při změně teploty, tak při změně vlhkosti vzduchu. V zimním období je vzduch sušší nejen v domácím, ale i ve venkovním prostředí. Pokožka může být přesušená, zarudlá, napjatá, podrážděná, drsná, svědivá, objevují se i šupinky a praskliny, které mohou být vstupní branou patogenních mikroorganismů.
Nejen aplikace topických přípravků nám na podzim pomůže udržet pleť zdravou. Dodržujme pitný režim a zdravý jídelníček. Příjem vitaminů především z ovoce a zeleniny je k nezaplacení, největší roli pak hrají v souvislosti s pletí vitaminy A, C, E a antioxidanty. Dostatečný a pravidelný pohyb pokožku dobře prokrví, zrychlí látkovou výměnu v těle a odplaví odpadní látky z kůže. Dopřejme si rovněž dostatek kvalitního spánku, neboť napomáhá odstraňování odumřelých buněk.