Zdobí Vaši zahradu krásná fontána či kašna, u níž je radost posedět? Nebo v letošní sezóně uvažujete o pořízení nové zahradní kašny? V každém případě se jedná o skvělou investici, která se vyplatí. Co může být lepšího, než oživit svoji zahradu fontánou a zaposlouchat se do uklidňujícího šumění vody? Aby Vám zahradní kašna či fontána dlouho a dobře sloužila, je však zapotřebí se o ni patřičně starat a věnovat čas její údržbě. Nelekejte se, není to nic složitého. S naším návodem to bude hračka.
Údržba povrchu zahradní kašny
Před samotným nákupem zahradní kašny si dobře promyslete, z jakého materiálu by měla být vyrobena. Kašny se nejčastěji vyrábějí z těchto materiálů:
- Kámen
- Kov
- Keramika
- Další přírodní materiály, např. bambus
- Syntetické materiály, např. polyresin
Přírodní materiály, jako je dřevo nebo bambus, jsou na údržbu relativně náročné. Téměř bezúdržbový je kámen či keramika, avšak tyto materiály mají své nevýhody. Kámen je velice těžký na přenos a v případě přemisťování kašny nebo nutnosti její opravy s ním budete manipulovat jen velice obtížně. Keramika je zase nesmírně křehká a snadno přijde k úrazu.
Nejlepším řešením je pořízení kašny z polyresinu neboli syntetické pryskyřice. Tento materiál je vysoce odolný vůči venkovním vlivům, vysoce trvanlivý a téměř nerozbitný. Velice dobře se tvaruje a jeho povrch může snadno získat jakoukoliv barvu, hrubost a vzhled. Díky těmto vlastnostem se často používá právě na výrobu zahradních dekorací a zejména kašen, které jsou k nerozeznání od skutečných kašen dřevěných, kamenných, mramorových, žulových a dalších.
Polyresin se velice dobře udržuje. Stačí ho jen občas otřít vlhkým hadříkem a zahradní kašna bude stále jako nová. Na podzim se doporučuje nechat kašnu či fontánu z polyresinu důkladně vyschnout a poté uskladnit na suchém a bezpečném místě. Zahradní kašna nesmí zůstat přes zimu venku na zahradě, a to platí pro všechny kašny z jakýchkoliv materiálů.
Údržba vodního čerpadla v kašně
Další důležitou věcí, kterou jste před pořízením kašny jistě pečlivě zvážili, bylo její umístění. Zahradní kašna musí být umístěna na takovém místě, kde patřičně vynikne její krása, a kam nebude problém zavést vodu. Jakmile jsou tyto podmínky splněny, přichází na řadu péče o vodní čerpadlo, které pohání vodu ve fontáně. To bývá nejčastěji zabudováno přímo v kašně, v některých případech je třeba ho umístit do země pod kašnu, do předem vyhloubené jámy.
Pokud máte doma příliš tvrdou vodu, doporučuje se používat do zahradní kašny vodu destilovanou. Jen tak můžete zamezit zanášení otvorů čerpadla a hadiček, které do fontány přivádí vodu. Jestliže je však riziko, že by z fontány mohl pít vodu některý z Vašich čtyřnohých miláčků, destilovanou vodu v žádném případě nepoužívejte a raději jednotlivé komponenty pravidelně odvápňujte speciálním prostředkem či octovou vodou. Tento postup se každopádně doporučuje čas od času provést i v případě měkké vody. Zamezíte tak množení mikroorganismů a zanášení fontánky vodními řasami a Vaše fontána či kašna Vám bude dlouho věrně sloužit!