Podzim a zima jsou skvělým obdobím k plánování. Venku se nedá tolik pobývat, práce na klasické zahradě je přerušena, a tak můžeme sedět a rozjímat nad tím, co čeho se pustíme příští sezonu. Pokud na to nejste finančně nejhůř, popřemýšlejte o zimní zahradě. Ta má spousty výhod. Pro milovníky květin a relaxace v zeleni je zimní zahrada to nejlepší, do čeho mohou ve svém domě investovat.
Shrňme si výhody zimní zahrady
V rychlosti si pojďme říct, v čem jsou zimní zahrady dobrou investicí. Je to samozřejmě místnost navíc. Ale hlavně má specifické vlastnosti, které se liší od toho, co nám poskytují místnosti ostatní. A také od toho, co nám nabídne například jen pergola na terase.
Zimní zahradu můžeme využívat kdykoliv během roku. A když si ji necháme vytápět, tak i těch nejkrutějších mrazech nebo plískanicích nám v ní bude dobře. V létě tu bude také příjemně, protože se nejedná o obyčejný skleník.
Rafinované vrstvy na skle
V případě zimní zahrady jde totiž o stavbu, na kterou je použito sklo opatřené zvenčí reflexními vrstvami a zevnitř pokovenou vrstvou. Tato dvě opatření zajistí vyšší teplotní stálost, protože reflexní vrstva nepustí dovnitř tolik tepelných paprsků. Pokovená vrstva naopak brání tepelnému vyzařování, a tím i únikům tepla ze zimní zahrady.
Takže v létě stačí dobré větrání a bude tu suprově. V zimě nám zahrada poslouží nejen jako zelená oáza, ale i jako pasivní topení – tepelné ztráty přes zeď domu budou v místě zimní zahrady minimalizovány. A zahrada bude naopak dodávat pasivní teplo díky slunci a i díky tomu, že ani přes noc tolik nevychladne.
Pojďme ale k samotné zeleni
Plánování zimní zahrady coby další stavby k domu je jedna věc. Návrh stavby a jejích vlastností necháme profesionálům, kteří jsou schopní nám představit ohledně zimní zahrady vše důležité. Druhá věc je její vnitřní vybavení.
Ale ani to není v současnosti nic složitého. Stačí si prohlédnout třeba Jysk leták nebo webovky obchodu Mobelix a hned si uděláme jasno o tom, co můžeme mít, v jaké cenové kategorii a můžeme také hned plánovat, jak vše v zahradě rozmístíme, aby pro nás představovala zejména pohodlí.
Třetí a velká etapa rozhodování ohledně zimní zahrady je přemýšlení nad tím, jak a čím zahradu osadíme. Zimní zahrada bez kytek, to není nic moc. Není čím potěšit oko. A stačí stálezelené nekvetoucí rostliny, které jsou méně náročné na pěstování než ty, co kvetou.
Kdo se v kytkách vyzná, jistě už ví, co si do zimní zahrady pořídí. A pro ty, kdo s pěstováním květin teprve začínají, tu máme pár tipů.
Co musíte vědět, než půjdete rostliny vybírat?
Než navštívíte obchod s pokojovými a subtropickými rostlinami, musíte o své zimní zahradě a o místech, kam chcete rostliny dát, vědět několik základních údajů. Mimochodem, už jste si všimli, že některé mají i v Obi, kde je nakoupíte pohodlně a levně? Prohlédněte si Obi leták, než půjdete kamkoliv jinam.
Které údaje jsou pro výběr kytek důležité? Prvně to, jaký máte typ zimní zahrady – tedy zda se jedná o:
• zahradu oddělenou od domu a v zimě nevytápěnou – tady obstojí všechny subtropické rostliny, ale i venkovní kytky, které na zimu musíte ukrýt před mrazem. Vhodným příkladem je třeba agáve, banánovník, begonie, citrus, cykas, fíkovník, fylokaktus, ibišek, kolopejka, potos, zelenec, olivovník, jasmín nebo třeba sloní noha;
• zahradu oddělenou od domu a v zimě naopak vytápěnou – sem umísťujte jak subtropické rostliny, tak i tropické. A také klasické pokojovky. V tomto typu zahrady se dá pěstovat vlastně vše, co je určeno pro interiér i teplý exteriér. Namátkou zmiňme například aeonium, agáve, aglaonemu, aloe, ananasovník, barvínek, begonii, břečťan, citrusy, dračinec, fialky, palmy, kopřivy, ledviník, zelenec, trnovou korunu či třeba toulitku.
• zahradu jako neoddělenou součást bytu – zde se udržuje stejná teplota jako v bytě, ale také stejně nízká vlhkost. Proto tu budeme pěstovat jen klasické pokojovky, které nižší vlhkost snesou. Jsou to třeba aloe, aprokaktus, begonie, blahočet, barvínek, břečťan, citrus, fikovník, fitónie, kopřiva, maranta, monstera, potos, sloní noha, šáchor, pantoflíček, žumen či zelenec.
Dále musíme vědět, jak vysoký a široký prostor máme pro rostliny k dispozici. Podle toho si zjišťujeme, jak vysoké budou jednotlivé rostliny, které se do našeho typu zahrady hodí. Můžeme kombinovat i různé výšky rostlin, ty nejnižší dáme nejvíc dopředu, vyšší za ně. Díky tomu uvidíme vždy na všechny rostliny. Světla jde do zimní zahrady dost, takže ohled na potřeby světla moc brát nemusíme.
Jedinou výjimkou jsou rostliny, které potřebují spíše polostín. Ty dáváme na to místo v zimní zahradě, kde svítí slunce nejkratší dobu. A kde je tedy po nejdelší dobu stín. V největších pařicích můžeme rostlinám samozřejmě ulevit vhodným zastíněním stěn a stropu zimní zahrady.
A pokud chcete mít zahradu co nejdéle rozkvetlou, kombinujte rostliny podle toho, kdy kvetou. Nakupte je tak, aby se v kvetení prostřídaly. Ale myslete na to, že kvetoucí rostliny vyžadují více péče a výživy. Ty nekvetoucí rostou víceméně samy.