Starožitné věci v poslední době získávají na popularitě. Někteří lidé toho však zneužívají a za starožitná svítidla vydávají i bezcenné repliky. Zjistěte, na co si dát před nákupem pozor.
Vyhněte se bezcenným replikám
Na internetu najdete velké množství aukčních a bazarových portálů, které nabízejí starožitné lampy, lustry a další svítidla. Bohužel se ve většině případů jedná o pouhé bezcenné repliky, které jsou za starožitnosti pouze vydávané.
V poslední době je po starožitném osvětlení čím dál větší poptávka. Z toho důvodu výrobci tvoří jejich repliky a napodobeniny, a ty následně vydávají za originály. A laik nemá šanci na první pohled rozdíl poznat.
Pozor na podezřele nízkou cenu
Při koupi zpozorněte v případě, že prodejce nabízí až podezřele nízkou cenu za kompletně zrenovované starožitné svítidlo.
Je rozdíl, když na bleším trhu koupíte 100 let starý lustr v originálním stavu například za 2 500 Kč. A prodejce vás zároveň upozorní, že měl lustr posledních 50 let ve sklepě, a bude tedy zapotřebí provést odbornou renovaci.
A taky je rozdíl, když ten stejný lustr vidíte na prodej za částku 3 000 Kč a je prezentovaný jako kompletně zrenovovaný.
Je však nutné si uvědomit, že renovace starožitných svítidel vyžaduje pečlivou a časově velmi náročnou práci. Pouhé utření svítidla přípravkem na čištění kovů totiž rozhodně nestačí.
Jak poznat nekvalitní materiál?
V neposlední řadě si dobře prohlédněte materiál, který byl při renovaci použit. Méně kvalitní textilní kabely lze například poznat podle toho, že jsou při tvarování nepoddajné a různě se kroutí.
Pozor si dávejte i na to, zda je lustr či lampička ukostřena (neboli uzeměna). Zejména je potřeba na to pamatovat u stolních nebo nástěnných lampiček s přívodním kabelem do zásuvky.
V minulosti se u lampiček využívaly pouze kabely se dvěma vodiči (fázemi), v současné době již máme fáze tři.
Pro více informací ze světa starožitných svítidel navštivte web www.starozitnasvitidla.cz.