Najít si pronájem bytu v Plzni se může se zdát jako nesplnitelná mise. A ačkoliv by nějaký zahořklý člověk chtěl namítat, že to už se dnes děje přece všude, není to pravda. Jak to, že je to právě v Plzni běh na dlouhou trať? A proč chtějí lidé makléřům ruce utrhat i za pronájem garsonek za 8000? Jsou věci, které má toto město společné s metropolemi formátu Prahy, Brna, ale i dalšími menšími městy, které článek zmíní. No a co s tím? Rozhodně to nevzdat.
Pronájem bytu je novodobý trend
Ano, přiznejme si, že ten trend je tak trochu vynucený podmínkami na trhu s nemovitostmi. Je to asi jako móda kožešinových beranic v Rusku.
České rodiny se už už přikláněly k převaze vlastnického bydlení nad nájemním, když jim to postupný růst cen nemovitostí překazil. A ztíženou dostupnost bydlení zpečetila Česká národní banka. Zpřísnila podmínky pro udělování hypoték. A to ne jednou, jelikož první vlna restrikcí stále neodradila dostatečně velkou skupinu kupujících. Pro získání hypotéky dnes musíte mít našetřeno ideálně 20 procent kupní ceny, splátka hypotéky nesmí přesáhnout 45 procent čistého příjmu a celkové zadlužení devítinásobek čistého ročního příjmu.
Při přibližné ceně 2 500 000 Kč za 2kk je třeba počítat s naspořenými 700 000 Kč
- 20% LTV (poměr výše úvěru k hodnotě zástavy) – 500 000 Kč
- 4% daň z nabytí nemovitosti – 100 000 Kč
- 4% provize realitní kanceláři – 100 000 Kč
Lidé často ztěžka poskládají jistinu na LTV. Pak ale zjistí, že na daň a provizi jim banka nepůjčí.
“Svoboda” od hypotéky
Nedosáhnout na hypotéku nemusí vzbuzovat poraženecké pocity. Je mnoho důvodů, proč se lidé naopak chtějí udržet volní. Nevěří systému, chtějí cestovat, ještě se necítí na to se usadit.
Pocitům beznaděje přesto mohou začít propadat ve chvíli, kdy se vydají na cestu hledání pronájmu.
Děje se totiž zcela očekávaný jev. Zvyšování ceny nájmů kopíruje zvyšování cen nemovitostí k prodeji. Novým majitelům drahých investičních bytů se přece musí jejich investice vyplatit nebo minimálně zaplatit jejich splátku hypotéky. Starší byty se pak už jen přizpůsobují cenám na trhu.
A co hůř, nabídka není dostatečná. I byty, jejichž cena se vám může zdát přemrštěná, jsou do týdne pronajaty.
Ceny pronájmu v Plzni
1kk | 6 000-7 500 Kč |
1+1 | 7 500-8 000 Kč |
2+kk | 9 000-12 000 Kč |
2+1 | 10 000-13 000 Kč |
3+kk | od 13 000 Kč |
3+1 | od 14 000 Kč |
Proč já, Plzeňák?
Obecně o bytové krizi slýcháme denně ze zpráv. Je ale Plzeň v něčem jiná? Ano, spolu s Prahou a Brnem se řadí mezi města s nejrychleji rostoucími cenami. Stejně je na tom však i Olomouc, Hradec Králové, Pardubice. Proč se i menší města dostávají do spirály rostoucích cen, které nemají strop?
Na případu Plzně jmenujme tři hlavní body:
- Oblíbená turistická destinace – Od roku 2016 se počet bytů nabízených přes Airbnb ztrojnásobil. V nabídce Airbnb je aktuálně cca 125 bytů. Na inzertním serveru proti tomu naleznete k pronájmu vystavených přibližně 270 bytů.
- Studentské město – na Západočeské univerzitě studuje 12 000 studentů. Jen část z nich bydlí na kolejích.
- Rozšiřující se průmyslové zóny do města stahují pracovníky z ČR i zahraničí.
Je zde ještě jeden důvod, ale ten si nechme do kategorie proč, i přes ztěžující se podmínky, hledat nájem právě v Plzni. Plzeň je okouzlující město. Není tolik hektická oproti hlavní metropoli. Nemluvíme už o kvalitě bydlení ale o kvalitě života. V současné době si lidé více cení klidu a svého volného času. Nechtějí strávit denně cestou do práce a z práce dvě hodiny v přeplněné hromadné dopravě. Chtějí si užívat výhod občanské vybavenosti, mít vše blízko a zároveň se vyhnout rušnému okolí.
Jmenovali jsme tři základní důvody, proč se Plzeň v nedostupnosti bydlení řadí mezi velké metropole. Naštěstí se v současnosti budují další byty a novým projektům se daří. Staví se u Boleveckých rybníků, v Černicích, U Papírny, v ulicích Nemocniční, Kollárova i Karlovarská. Aby to ale způsobilo snížení cen nájmů, by byla potřeba souhra více faktorů. Prozatím je poptávka velká a zájemce ceny neodrazují. Pozitiva zkrátka převažují. Zatím. Kde je ale zlomový bod a myslíte si, že vůbec nastane?