V posledních několika letech jsme zažili až nevídaný nárůst cen realit, který spolu s přísnějšími podmínkami pro získání hypotéky zapříčinil, že se vlastní bydlení stalo utopií, kterou si mnoho rodin nemůže dovolit. V České republice tak vznikl větší prostor pro bydlení v pronájmu, které v současnosti upřednostňuje čím dál více lidí. Pro majitele nemovitostí to však nemusí být nutně dobrá zpráva.
Na rostoucí poptávku totiž reaguje i nabídka realitního trhu, a tak se majitelé nemovitostí nezřídka ocitají v centru konkurenčního boje. „Přestože mělo mít doporučení České národní banky, které omezilo dostupnost hypotečních úvěrů, efekt snížení a regulace zadlužení Čechů, zpětně lze říci, že jsme se dočkali i jiných, neméně důležitých, následků. Samozřejmě vzrostly ceny pronájmů, zvýšil se průměrný počet uchazečů o pronájem a mnoho lidí se alespoň prozatím vzdalo představy vlastního bydlení. To pro majitele nemovitostí teoreticky představuje zlatý důl, neb mají nyní větší pravděpodobnost, že se právě na jejich nabídku pronájmu ozve více zájemců, kteří budou hledat dlouhodobé bydlení a kteří budou ochotni zaplatit více. Realita je však trochu jiná,“ říká Jakub Kindl, manažer rodinné realitní kanceláře Domov, která se specializuje na oblast Prahy a Berounska.
Ten upozorňuje na to, že v současnosti není paradoxně tak jednoduché nemovitost výhodně pronajmout. „I pronájmy mají své vlastní trendy a je potřeba vývoj trhu sledovat a reagovat na poptávku. Pokud si nyní mladé rodiny nemohou dovolit bydlet ve vlastním, předpokládá se, že budou ochotné za pronájem připlatit. Ten však musí vyhovovat jejich potřebám, ať už se bavíme o dispozicích bytu či o zařízení. Statistiky například ukazují, že nejvýhodněji lze v dnešní době pronajmout byty o velikosti 2+KK, 2+1 či 3+KK, které jsou alespoň částečně vybavené,“ vysvětluje Kindl. Podle něj je o takové byty největší zájem a jejich majitelé si mají z čeho vybírat.
Na základě toho pak ovšem často vyvstává další problém, což je výběr nájemníka. Ten by měl být v ideálním světe bez dluhů, ve stabilním zaměstnání a s dobrou platební morálkou. „Najít solidního nájemníka je jako hledat jehlu v kupce sena a obávám se, že si málokdo dá tu práci, aby všechny potenciální uchazeče o pronájem prověřil. To je pro nás však priorita. Nájemce vybíráme s maximální pečlivostí a na základě dlouholetých a bohatých zkušeností. Prověřujeme je jednak v naší interní databází a jednak zjišťujeme i reference od zaměstnavatele nebo od předchozího pronajímatele, čímž eliminujeme nedůvěryhodné zájemce,“ dodává Jakub Kindl.
Samotná prověrka však může zabrat několik dnů, je-li o byt velký zájem a chce-li někdo být opravdu důsledný. Na to ovšem není čas ani energie. Cílem drtivé většiny je totiž nemovitost pronajmout rychle, dobře a bez zbytečné byrokratických kroků. „Ve světě realit bohužel není žádný krok zbytečný. Naopak, je potřeba postupovat opatrně a být maximálně obezřetný. Lajdáctví by v tomto případě mohlo znamenat nemalé potíže do budoucna. Nelze se například spoléhat ani volně dostupné vzory nájemních smluv, které by měly být vypracované zkušeným právníkem. S nadsázkou lze říci, že se do pronájmu na vlastní pěst může pustit jen někdo velmi neopatrný. Služby realitních makléřů jsou v tomto případě velmi dostupné. V naší realitní společnosti za zprostředkování nájemníků například vlastník nemovitosti neplatí vůbec nic. Provizi totiž zaplatí nájemník,“ uzavírá Jakub Kindl za realitní společnost Domov.