Šití a zašívání se nevyhne snad žádná žena. Pokud ovšem svůj koníček chcete povýšit o stupínek výš, měly byste být náležitě vybaveny, a to kvalitním šicím strojem a tzv. overlockem. Mezi nimi je totiž rozdíl.
Mám v živé paměti, když má babička šila na starém šlapacím stroji Singer. Dnes ho mám na čestném místě jako starožitnost. Šila na něm povlečení, záclony, troufla si i na náročnější blůzy, šaty a halenky. Když jsem ji viděla při práci, říkala jsem si, že až vyrostu, bude ze mě švadlena. Dnes zpětně si říkám, co by asi babička říkala současným moderním strojům, ať již klasickým šicím strojům, či overlockům. Tyto stroje nezaměňujte! Každý totiž má na bedrech něco jiného.
Šicí stroj i overlock
Oba se se ale doplňují. S tím, co nezvládne jeden, si poradí druhý. Zatímco šicí stroj se postará o šití jako takové, overlock je mistrem na profesionální sešívání, našívání a další krejčovské činnosti, které klasické šicí stroje už nezvládnou. Ideálem pak samozřejmě je, aby každé švadlence sloužily oba.
Začištění švů a šití z úpletových materiálů
Overlock si jinými slovy troufne na operace, na něž šicí stroj nestačí. Skvěle si například poradí se švy, které je schopen začistit tak, že ve výsledku nepoznáte, jestli před sebou máte oblečení z obchodu, či z domácí produkce. Další jeho předností je šití z úpletových materiálů, při kterých hodně švadlenek zaměstnává ruční šití. Overlock je zvládne na jedničku.
Nastavení šířky stehu a diferenciální podávání
Stejně jako o většina klasických šicích strojů i overclocky umožňují nastavení šířky stehu. Tuto funkci uvítáte především při drobném šití, tedy při stezích menších než je půl centimetru. Pro práce na pleteninách a již zmíněných úpletech je velmi praktická funkce s názvem diferenciální podávání. Ta jednoduše nabízí možnost volby pnutí látky podle materiálu. Výsledkem být krásné a pravidelné řasení. Velmi praktický je i zásobník pro zbytkové kousky.
Vsaďte na značky Brother, či Merrylock
Mezi nejvýznamnější výrobce šicích strojů jednoznačně patří značky Merrylock a Brother. Značka Brother navíc v České republice už 25. rokem má své přímé zastoupení a to společností Šicí technika Brother.
Modely pro sváteční švadlenky i profesionální šičky
V nabídce obou značek naleznete jak základní modely v cenách okolo tří tisíc korun, tak nadmíru sofistikované stroje za několik desítek tisíc. Za opravdu špičkový šicí stroj Brother s velkým LCD barevným displejem, nadstandardní vyšívací plochou a s mimořádnými šicími a vyšívacími funkcemi dáte 180 tisíc korun. Hodláte-li si si z šití zařídit živnost, měl by teto model být vaší volbou.