Věčný to boj. Ty s vlnitými vlasy závidí těm s rovnými a obráceně. Oba dva typy mají své výhody a nevýhody. Rovné vlasy budu vždy působit upraveně lépe se s nimi pracuje a lépe se udržují. Někdy ale mohou vypadat zplihle a unaveně. Vlnité vlasy vypadají bohatě, ale zkrotit je dá hodně práce a na některé účesy musíte postě zapomenout. Ať tak či tak, snažíme se vlasy natáčet nebo naopak rovnat. V dnešní době je to již jednoduché, ale nebylo tomu tak vždy.
Ženy si natáčely vlasy už od dávných dob, aby docílily loken a prstýnků. V pravěku k natočení používaly kosti mrtvých zvířat, na které prameny vlasů namotaly. V antice se používala rozžhavená želízka. V 17. století spatřily v Evropě světlo světa předchůdci papilotek – papírových proužků, pozdější šlechtici zas využívali ke zpevnění loken zvířecí morek s vejci a vonné esence. Na konci 19. století se objevily první pokusy o stálejší lokny pomocí chemických sloučenin. Bylo potřeba však ještě dlouhých 10 let a hodně spálených a zničených vlasů, než se vše povedlo a v roce 1906 tak vznikla první trvalá. A kovové natáčky se síťkou si již budou pamatovat i naše maminky a babičky. Často se v nich spalo celou noc a ráno tak sice byly kudrlinky krásné a pevné, ale o dobré náladě po kvalitním spánku se mluvit nedalo. Obrácený model, tedy rovnání vlnitých vlasů, sahá také až do antiky, kdy se vlasy rovnaly horkými želízky. Úspěch však nebyl velký a došlo spíše k popálení, než k oslnivě rovným a lesklým vlasům. V různých érách historie se snahy o rovnání vlasů objevují s většími či menšími úspěchy, ale první žehlička na vlasy byla vynalezena až na konci 19. století. Později došlo i na chemické přípravky k narovnání vln, které však vlasy spíše poškodily.
Tohle vše je naštěstí už za námi. Kovové nebo plastové natáčky jsou stále oblíbené (už opravdu ne na noc), ale můžete použít elektrické natáčky, které vykouzlí lokny během několika minut. Stačí je nechat nahřát a pak natočit do vlasů. Stejně snadné použití mají různé kulmy, kulmofény a difuzéry, kdy si vlnitý nadýchaný účes můžete vytvořit ihned po umytí vlasů. A abychom nezapomněli na rovné vlasy, zde jsou stálicí žehličky na vlasy v kombinaci s přípravky, které vlasy při žehlení ochrání. V obou případech pak lze využít i chemických procesů, ať už je to trvalá nebo narovnání vlasů, které jsou dnes již šetrné a vlasy neničí.
Přirozený typ vlasů je daný každému do vínku. Můžeme se snažit přírodě trochu pomoci, ale pokud se narodíte s rovnými vlasy, samy od sebe se vlnitými nikdy nestanou. Máme ale možnost zkoušet a experimentovat, jeden den mít vlasy ve velkých vlnách, druhý den naprosto rovné a třetí den třeba andělské kudrlinky. Nezapomínejme ale, že každá úprava vlasů je pro ně zátěž a musíme tak myslet i na správnou regeneraci a výživu namáhaných vlasů. Na www.puls.cz najdete mnoho přípravků od profesionálních značek, které můžete použít v klidu domova a svým vlasům tak dopřát tu nejlepší péči. Odmění se vám tím, že budou zdravé, lesklé a krásné na pohled.